Kaliňák odstupuje!

12.3.2018 10:24

Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) končí vo funkcii. Oznámil to v pondelok doobeda vo vyhlásení pre médiá. Kaliňák chce aj týmto krokom zachovať stabilitu na Slovensku. Vražda novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej je pre Kaliňáka vec, s ktorou sa dá podľa jeho slov veľmi ťažko vyrovnať.

Kaliňák odstupuje!
Foto: TASR
Popis: Minister vnútra SR Robert Kaliňák (Smer-SD)

Podpredseda vlády a minister vnútra Robert Kaliňák zvolal o desiatej tlačovú konferenciu k aktuálnej politickej situácii. Kaliňák oznámil, že sa vzdáva svojej funkcie ministra.

„Som povinný napĺňať mandát, ktorý nám dali ľudia na to, aby bolo Slovensko stabilné a aby prosperovalo. Dnes je Slovensko moderná a rozvinutá krajina. Osobitne citlivo vnímam všetky pohyby, ktoré sa dejú na našej politickej scéne. Pozorne vnímam aj názory našich koaličných partnerov a preto si myslím, že jednou z vecí, ako naplniť svoj mandát, je, aby som urobil všetko pre to, aby stabilita na Slovensku ostala zachovaná. Aj preto som sa rozhodol, že na funkciu podpredsedu vlády a minister vnútra rezignujem,“ uviedol dnes Kaliňák, pričom sa poďakoval všetkým policajtom, ktorí spravili zo Slovenska bezpečnú krajinu.

Kaliňák zároveň dodal, že verí, že policajti a vyšetrovatelia dovedú vyšetrenie vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice do konca, keď budú páchatelia a prípadní objednávatelia postavení pred súd.

Verím, že sa stabilizuje situácia na Slovensku

„Verím, že týmto mojím krokom prispejem k tomu, aby sa situácia na Slovensku stabilizovala. Mojím cieľom je, aby si výsledky našej práce ľudia mohli čo najviac užiť a aby sa mohli premietnuť do ich konkrétnych životov," dodal.

Svoje rozhodnutie o rezignácii minister vnútra oznámil predsedovi vlády a aj obom predsedom koaličných strán. „Je dôležité, aby bol tento môj krok vnímaný ako snaha o stabilitu,“ zopakoval Kaliňák s tým, že otázka nástupcu je teraz predčasná.

Státisícové úplatky?

Kaliňák sa dotkol aj obvinení prokurátora Vasila Špirka, ktorý tvrdil, že minister mal brať státisícové úplatky. Viac sme o tom písali TU a TU.

„Pána prokurátora Šprika považujem za fušera. To, že ho oslobodili, je len pre to, že nedokázali, že sfalšoval zápisnicu. Nič však nemení na fakte, že tá zápisnica je falošná a ešte k tomu z iného dátumu. Vecí, ktoré tam pán Špirko bez vedomia zapisovateľky pridal, je príliš veľa. Fakty sú jasné. Je to kandidát OĽaNO a je zaujímavé, že si svoje vystúpenie naplánoval deň pred pochodom, čo svedčí o jeho politickej angažovanosti,“ dodal minister.

„Opozícia má hlavnú snahu, aby šírila lži a vytvorila atmosféru, ktorá sa svojím spôsobom prejavila aj na námestiach. Opoziční poslanci hovoria neustále veci, ktoré sa dajú ľahko vyvrátiť. Keď nemajú šancu poraziť vládu v kvalitnej práci, tak musia klamať,“ skritizoval konanie opozície Kaliňák.

Odstupujúci minister Robert Kaliňák uviedol, že ešte chce doriešiť agendu, ktorú má na stole, v prvé dni rokovania parlamentu predkladá zákony a potom oficiálne podá demisiu.

Kríza a napätie prišli po vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice a po zverejnení Kuciakovho nedokončeného článku. Prezident Andrej Kiska oznámil, že riešenie vidí v zásadnej rekonštrukcii vlády alebo v predčasných voľbách. 

Tieto vyhlásenia Kisku vyvolali nevôľu u premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Zmierniť oboch politikov sa pokúsil šéf SNS Andrej Danko rokovaním na Bratislavskom hrade. Jeho výsledkom mala byť spoločná deklarácia, k jednotnému textu však traja najvyšší ústavní činitelia nedospeli.

Opozícia je za predčasné voľby, Smer-SD ich odmieta. SNS je s prezidentom ochotná rokovať a nájsť konštruktívne riešenia. Most-Híd vyhlásil, že chce rekonštrukciu vlády. Rovnako ako opozícia aj on žiadal odchod ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD).

Kaliňák bol ministrom vnútra v prvej (2006 – 2010), druhej (2012 – 2016) aj súčasnej tretej vláde Roberta Fica (Smer-SD). Je jedným zo zakladajúcich členov Smeru-SD a od roku 2004 je podpredsedom strany. Ide už o druhého člena kabinetu, ktorý odchádza po vražde novinára. Minulý týždeň vo funkcii skončil minister kultúry Marek Maďarič (Smer-SD), išlo o jeho osobné rozhodnutie.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: OS
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nevyspytateľná Trumpova politika pokračuje. USA vystupujú z Rady OSN pre ľudské práva. Obviňujú ju z pokrytectva a chronickej zaujatosti voči Izraelu

7:00 Nevyspytateľná Trumpova politika pokračuje. USA vystupujú z Rady OSN pre ľudské práva. Obviňujú ju z pokrytectva a chronickej zaujatosti voči Izraelu

Spojené štáty vystupujú z Rady OSN pre ľudské práva. V utorok to oznámila americká veľvyslankyňa pri…