Kaliňák je hanbou pre Slovensko, tvrdí Sulík. Nikto z nás nie je pripútaný k svojej stoličke, reaguje minister vnútra

15.11.2017 16:00

Nikto z funkcionárov Smeru-SD nie je pripútaný k svojej stoličke, vyhlásil Robert Kaliňák. Podľa lídra SaS Richarda Sulíka je minister vnútra hanbou pre Slovensko a opozícia ho bude znovu odvolávať. Kaliňák si ťažkú hlavu nerobí, toto odvolávanie podľa jeho slov bude patriť k tým najabsurdnejším.

Kaliňák je hanbou pre Slovensko, tvrdí Sulík. Nikto z nás nie je pripútaný k svojej stoličke, reaguje minister vnútra
Foto: TASR
Popis: Líder SaS Richard Sulík (vľavo) a minister vnútra za Smer SD Robert Kaliňák

Nikto z funkcionárov Smeru-SD nie je pripútaný k svojej stoličke. Vyhlásil to po stredajšom rokovaní vlády podpredseda strany a minister vnútra Robert Kaliňák. To, že spolu s ďalšími podpredsedami strany ponúkol svoju stranícku funkciu, bližšie komentovať nechcel.

"Až budeme mať nejaké závery, o ktorých sa budeme chcieť podeliť, tak vám ich povieme. Máme svoje vnútorné pravidlá a ja som vždy bol veľmi lojálny. Žiadne informácie z nášho vedenia nevynášam. Začali sme diskusiu, ako chceme v niektorých veciach pokračovať, čo chceme zmeniť. Až diskusiu skončíme a bude nejaký výstup, tak vám ho povieme," avizoval.

Minister vnútra Robert Kaliňák Zdroj: TASR

Kaliňák uviedol, že nikto na vedení nežiadal jeho odchod. Zároveň odmietol, že by svoju funkciu ponúkol len podpredseda Smeru Marek Maďarič.

Na otázku, či sa vedenie Smeru-SD nechá na decembrovom sneme do svojich funkcií opätovne zvoliť, Kaliňák odvetil, že do straníckych funkcií kandidovali vlani a boli zvolení na štyri roky. "Smer-SD má 18 rokov a keď to porovnáte s inými stranami, tie by buď už neexistovali, alebo by mali iné problémy. Sme dostatočne starí a skúsení, aby sme sa nad tým dobre zamysleli a skúsili sa pozrieť, akým smerom chceme kráčať ďalej," poznamenal.

Najabsurdnejšie odvolávanie

Na margo plánu opozície, ktorá sa ho chystá v parlamente odvolávať pre pochybenia jeho rezortu pri verejných obstarávaniach, minister uviedol, že to opozičné strany robia permanentne, pričom toto odvolávanie bude patriť k tým najabsurdnejším. "Je to štandardná obrana Igora Matoviča (OĽaNO), ktorý sa snaží prekryť svoje daňové podvody.

"Robert Kaliňák opakovane zlyháva vo svojej funkcii. Najnovšie je to vyše desaťmiliónová pokuta od Úradu pre verejné obstarávanie," myslí si opozičný poslanec zo SaS Jozef Rajtár. Podľa jeho slov na ministerstve vnútra pracujú ľudia, ktorí prácu s verejnými obstarávaniami robia roky. "Je nemysliteľné, aby tie pokuty boli výsledkom nejakých nedopatrení. Pokuty sú dôsledkom manipulácie s tendrami, sú výsledkom toho, že v tendroch majú vyhrať vopred určení záujemcovia. Za toto je zodpovedný Robert Kaliňák," doplnil.

Šéf rezortu vnútra podľa neho sklamal, pretože má leví podiel na nedôvere verejnosti k polícii, a sklamal aj ako čestný politik, lebo sa "nedokázal vyhnúť pochybným kšeftom a netransparentným výberovým konaniam".

Rajtárov stranícky šéf Richard Sulík je presvedčený, že Kaliňák je hanbou pre Slovensko, čo Robertovi Ficovi zrejme nedochádza alebo mu je to jedno. "Preto dnes podávame opakovane návrh na jeho odvolanie a apelujem na koaličných partnerov Smeru, strany Most-Híd a SNS, aby aspoň oni pochopili, že ministerstvo vnútra nemôže riadiť človek vyšetrovaný pre majetkové podvody," napísal Sulík na sociálnej sieti a pripojil aj video.

Otvoriť okná a vyvetrať

Podpredseda Smeru-SD a minister financií ešte pred rokovaním vlády poznamenal, že predstavitelia najužšieho vedenia strany na utorkovom (14. 11.) rokovaní len otvorili okná na dome, aby mohli vyvetrať.

Po stretnutí straníckych špičiek, na ktorom sa rozoberal výsledok Smeru-SD v krajských voľbách, najskôr podpredseda a minister kultúry Marek Maďarič informoval, že ponúkol svoju stranícku funkciu. Následne tlačové oddelenie Smeru-SD uviedlo, že tak urobili všetci podpredsedovia. Šéf strany Robert Fico deklaroval, že si váži ich krok a zároveň vyjadruje plnú dôveru všetkým podpredsedom strany, s ktorými má záujem o ďalšiu spoluprácu.

Smer-SD má šiestich podpredsedov. Sú nimi Robert Kaliňák, Marek Maďarič, Peter Žiga, Peter Kažimír, Peter Pellegrini a Juraj Blanár.

Autor: TASR/df

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Dôchodkový strop Smeru. Most a SaS o tom nechcú počuť. Matovič chce zmenu podľa počtu detí

14:25 Dôchodkový strop Smeru. Most a SaS o tom nechcú počuť. Matovič chce zmenu podľa počtu detí

Koaličná strana Smer-SD je pripravená s politickými stranami rokovať o návrhu zastropovania veku odc…