Kaliňák aj Bugár by fungovanie VÚC zmenili, Krajniak by ich zrušil úplne

12. 11. 2017 14:39

Súčasný model fungovania samosprávnych krajov, ktorých je osem, by zmenil minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) aj podpredseda parlamentu Béla Bugár (Most-Híd). Poslanec Národnej rady SR Milan Krajniak (Sme rodina - Boris Kollár) by ich zrušil úplne. Vyplýva to z ich vyjadrení v nedeľnej relácii RTVS O 5 minút 12.

Kaliňák aj Bugár by fungovanie VÚC zmenili, Krajniak by ich zrušil úplne
Foto: TASR
Popis: Robert Kaliňák.
reklama

"Každý má na to svoj názor, aj odlišný, čo je najlepšie spravovanie regiónov, či je lepšie mať väčšie regióny, ktoré sú silnejšie aj pre európskych partnerov, alebo naopak," skonštatoval Kaliňák. On osobne by vyšším územným celkom (VÚC) pridal viac kompetencií, ktoré by úlohu regiónov pre ľudí zvýraznili.

"Ak nastane všeobecná politická zhoda, tak my budeme tí, ktorí budú určite súčasťou tejto diskusie. Viaceré riešenia sú lepšie ako tie, ktoré sú dnes," povedal Kaliňák. Aj Bugár si myslí, že táto téma by sa mala riešiť, ak vznikne širšia politická dohoda. "Ale to bude trvať roky," poznamenal. Bugár tvrdí, že do ďalších krajských volieb by sa takáto zmena nepodarila.

Krajniak s tým, že sa to nedá stihnúť, nesúhlasí. Vyššie územné celky by zrušil úplne. "My sme za zrušenie týchto VÚC. Mali sme to v programe, budeme za to hlasovať," uviedol. Vie si predstaviť fungovanie tradičných žúp, do ktorých orgánov by voľby neboli. "Poslancami by boli poslanci a primátori toho regiónu, a keď potrebujú niečo regionálne rozhodnúť, tak to odhlasujú," zhrnul.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…