Kalifát a belgický premiér sa zhodli. Útok v Charleroi bol terorizmom

7. 8. 2016 16:54

Útok z mesta Charleroi na juhu Belgicka, pri ktorom v sobotu popoludní páchateľ zranil mačetou dve policajtky, bol teroristickým činom. Oznámil to dnes belgický premiér Charles Michel, ktorého citovala agentúra DPA. K útoku sa dnes prostredníctvom svojej tlačovej agentúry Amak prihlásila militantná organizácia Islamský štát (IS), pričom uviedla, že páchateľ patril k jej "vojakom".

Kalifát a belgický premiér sa zhodli. Útok v Charleroi bol terorizmom
Foto: Twitter - Volksrant
Popis: Ulica pred policajnou stanicou v belgickom Charleroi krátko po útoku

Belgická prokuratúra uviedla, že útočníkom bol 33-ročný muž pochádzajúci z Alžírka s iniciálami K. B., ktorý sa v Belgicku zdržoval od roku 2012. V minulosti bol podľa nej obvinený z viacerých priestupkov, avšak nič nenasvedčovalo tomu, že je v prepojení s extrémistami.

K sobotňajšiemu útoku došlo pred hlavnou policajnou stanicou v meste Charleroi, ležiacom približne 50 kilometrov južne od Bruselu. Páchateľ počas neho kričal "Alláhu akbar", čo v arabčine znamená "Boh je najväčší". Napadnutým policajtkám pomohol ich kolega, ktorý útočníka postrelil. Útočník neskôr v nemocnici podľahol zraneniam.

Jedna z policajtiek utrpela hlboké rezné rany v oblasti tváre, zatiaľ čo druhá vyviazla len s ľahšími poraneniami.

Hovorca polície v Charleroi neskôr uviedol, že útočník mal mačetu v športovej taške a vytiahol ju v okamihu, keď mal podstúpiť prehliadku na policajnom kontrolnom stanovišti.

Premiér Michel kvôli útoku okamžite prerušil svoju dovolenku na juhu Francúzska vrátil sa do vlasti, kde na dnes zvolal mimoriadne zasadnutie národnej bezpečnostnej rady.

Belgické úrady v reakcii na incident zo Charleroi nesprísnili aktuálny druhý najvyšší stupeň bezpečnosti, ktorý platí na území krajiny od parížskych teroristických útokov z vlaňajšieho 13. novembra, keďže niektorí z páchateľov boli belgickými občanmi alebo žili v Bruseli. Samotné Belgicko navyše zažilo 22. marca útoky na bruselské letisko a stanicu metra, ktoré si vyžiadali dovedna 32 ľudských životov.

Belgická polícia dnes zasahovala tiež v meste Liege na východe krajiny, kde zadržala asi 20-ročného muža tureckého pôvodu, ktorý sa na verejnosti pohyboval s mačetou v ruke, uviedla agentúra Belga.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: tan, pas

Ďalšie články z rubriky

Danko po takmer dvoch rokoch od vraždy Kuciaka prelomil mlčanie. Akú prosbu adresoval  vtedajšiemu premiérovi Ficovi

14:11 Danko po takmer dvoch rokoch od vraždy Kuciaka prelomil mlčanie. Akú prosbu adresoval vtedajšiemu premiérovi Ficovi

Predseda SNS Andrej Danko po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej prosil…