Kaczyňski: Prezident by mal podpísať zákon, ktorý trestá pripisovanie akejkoľvek zodpovednosti za holokaust Poliakom

4. 2. 2018 8:00

Predseda poľskej vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslaw Kaczyňski v sobotu vyhlásil, že prezident krajiny Andrzej Duda by mal podpísať zákon, ktorý trestá pripisovanie akejkoľvek zodpovednosti za holokaust Poliakom.

Kaczyňski: Prezident by mal podpísať zákon, ktorý trestá pripisovanie akejkoľvek zodpovednosti za holokaust Poliakom
Foto: TASR
Popis: Jaroslaw Kaczyňski

Návrh zákona vyvolal diplomatický spor medzi Izraelom a poľskou vládou. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ho prirovnal k pokusom o prepisovanie dejín. V reakcii na poľský zákon izraelský parlament v piatok v prvom čítaní prijal návrh zákona, ktorý počíta s piatimi rokmi väzenia pre osoby, čo sa pokúsia "poprieť alebo spochybniť vinu pomáhačov nacistov pri páchaní zločinov na Židoch".

Kaczyňski vo vysielaní poľského verejnoprávneho rozhlasu v sobotu upozornil, že sporný článok novely zákona o poľskom Ústave národnej pamäti (IPN), ktorý je jadrom sporov, je "interpretovaný úplne chybne".

Poľská konzervatívna vláda - bráni novelu zákona snahou zabrániť obviňovaniu Poliakov a poľského štátu z nacistických zločinov. Novela počíta s tým, že súd môže používanie sporných slovných spojení, ako napr. "poľské koncentračné tábory", potrestať až tromi rokmi väzenia. 

Podnetom pre predloženie novely zákona bolo práve používanie slova "poľský" v súvislosti s nacistickými koncentračnými a vyhladzovacími tábormi na území okupovaného Poľska. Táto prax irituje časť poľskej spoločnosti a politikov už celé roky.

Po tom, ako novela zákona prešla aj hlasovaním v Senáte, má poľský prezident Duda teraz 21 dní na rozhodnutie ohľadom zákona. Má na výber tri možnosti: podpísať zákon, predložiť ho na posúdenie Ústavnému súdu alebo vrátiť do dolnej komory parlamentu na opätovné prerokovanie.

 

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Stav bytového domu, v ktorom došlo k výbuchu, je zlý. Niet čo zachraňovať, tvrdí statik

20:31 Stav bytového domu, v ktorom došlo k výbuchu, je zlý. Niet čo zachraňovať, tvrdí statik

Hasiči v sobotu večer ukončili zásah v bytovom dome na Mukačevskej ulici v Prešove, kde došlo v piat…