Kacvinská: Väzni sú pre koronavírus v obavách a majú úzkosti. Nie kvôli sebe. Kvôli svojim blízkym

5. 4. 2020 10:43

Slovenskí väzni paradoxne nemajú strach o svoj život, ale majú obavy a cítia neistotu z prípadných následkov nového koronavírusu u svojich blízkych, ktorým v týchto ťažkých chvíľach nemôžu byť oporou a pomocou.

Kacvinská: Väzni sú pre koronavírus v obavách a majú úzkosti. Nie kvôli sebe. Kvôli svojim blízkym
Foto: TASR
Popis: Ilustračná snímka, väzenie, väzni
reklama

V slovenských väzniciach pracuje v súčasnosti 375 pedagógov a psychológov, ich práca je ako časovo, tak aj psychicky náročná, a to nielen v súčasnej situácii. Informovala o  tom hovorkyňa Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) Monika Kacvinská.

"Pedagógovia a psychológovia sú väzňom nápomocní pri zvládaní náročnej situácie a mnohokrát sa stávajú ich 'bútľavou vŕbou'. Existujú rôzne typy väznených osôb a práca s niektorými nie je vôbec jednoduchá. Aktuálna situácia spojená so šíriacim sa novým koronavírusom všetkým komplikuje realizáciu doteraz bežných a pravidelných činnosti. Celkovo proces zaobchádzania s väznenými osobami si aktuálne vyžaduje prísne dodržanie stanovených protiepidemických opatrení a zvládnutie náročnej situácie," povedala Kacvinská.

Podľa jej slov psychológovia a pedagógovia sú prekvapení, ako situáciu väzni prijali a zvládajú.

"Realizáciou rôznych činností sa snažia odstrániť, obmedziť alebo usmerniť psychický stav väznených osôb, ktorý má charakter dlhodobej psychickej záťaže alebo akútnej ťažko zvládnuteľnej krízovej situácie. Prostredníctvom realizovaných aktivít poskytujú väzneným osobám relevantné informácie, rady, návrhy a podporu pri ich riešení. Paradoxom je, že väznené osoby nemajú strach o svoj život, ale majú obavy a cítia neistotu z prípadných následkov koronavírusu u svojich blízkych, ktorým v týchto ťažkých chvíľach nemôžu byť oporou a pomocou," prezradila Kacvinská.

Po prepuknutí prvého prípadu vírusového ochorenia boli badateľné príznaky strachu, neistoty či nervozity. "K zmierneniu napätej situácie dopomohlo dôsledné vysvetľovanie situácie a prízvukovanie dodržiavania prijatých osobitných opatrení zo strany personálu, vďaka čomu aj väznené osoby pokojne prijali tieto opatrenia a vnímajú ich ako pre nich protektívne a benefitné," povedala ďalej hovorkyňa ZVJS.

"Vzhľadom na to, že väznené osoby majú prístup k verejne dostupným informáciám v televízii či rozhlase, chápu zložitosť situácie na celospoločenskej a celosvetovej úrovni. Tak, ako v spoločnosti, aj medzi väznenými osobami sú zaznamenané prejavy solidarity. Aktuálnu situáciu a vzniknuté obmedzenia chápu a správajú sa menej nátlakovo a tolerantne voči personálu aj spoluväzňom. Uvedomujú si, že svojím zodpovedným správaním aj oni môžu prispieť k eliminácii zvýšeného rizika nákazy a ochrany života a zdravia ich všetkých," dodala.

V súčasnosti sa nachádza v slovenských väzeniach 10.604 obvinených a právoplatne odsúdených.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO Matovič: Od polnoci sa obnoví voľný pohyb medzi SR a ČR bez obmedzení

12:36 VIDEO Matovič: Od polnoci sa obnoví voľný pohyb medzi SR a ČR bez obmedzení

Od polnoci zo stredy na štvrtok (4. 6.) sa obnoví neobmedzený režim na hraniciach medzi Slovenskou r…