Kábulom otriasla mohutná explózia, terčom bolo stretnutie duchovných

4. 6. 2018 11:00

Útok samovražedného atentátnika na stretnutí afganského najvyššieho duchovného orgánu v Kábule si podľa aktualizovaných informácií agentúry DPA vyžiadal najmenej sedem mŕtvych a deväť zranených. Duchovní na svojom zhromaždení tesne pred útokom vydali fatvu, ktorá v súlade s islamským právom zakazuje samovražedné útoky.

Kábulom otriasla mohutná explózia, terčom bolo stretnutie duchovných
Foto: TASR
Popis: Kábul po teroristickom útoku, ilustračné foto

Náboženská rada Ulamá, ktorú tvoria moslimskí duchovní, vzdelanci a ďalšie osobnosti náboženského a právneho systému, vydala fatvu na svojom zhromaždení v Kábule za účasti približne 2000 svojich členov.

Rada naliehala na všetky strany - afganské vládne sily, fundamentalistické hnutie Taliban i ďalších militantov v krajine, aby zastavili boje a dohodli sa na prímerí. Vyzvala tiež na mierové rokovania. "My, náboženská rada Ulamá, vyzývame Taliban, aby pozitívne reagoval na mierovú ponuku afganskej vlády, aby sa predišlo ďalšiemu krviprelievaniu v krajine."
 
Ako upozornila agentúra AP, išlo o prvé takéto stretnutie svojho druhu.
 
Písomné vyhlásenie, ktoré prečítal jeden z členov rady, konštatuje, že obeťami vojny v Afganistane sú tamojší muži, ženy aj deti. "Prebiehajúca vojna v Afganistane je ilegálna a nemá žiadne základy v (islamskom) práve šaría," uvádza sa vo vyhlásení.
 
Po skončení zmieneného zhromaždenia odpálil samovražedný útočník nálož pri východe z veľkého tradičného stanu, kde sa stretnutie konalo.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO Pellegrini: Už v pondelok príde na účet Prešova milión eur

20:54 VIDEO Pellegrini: Už v pondelok príde na účet Prešova milión eur

V súvislosti s piatkovým výbuchom jednej z prešovských bytoviek dostane mesto Prešov z rezervy preds…