KOMENTÁR Juraja Zábojníka pre PL: Nech vás Boh chráni, pán prezident

14.11.2016 9:00

KOMENTÁR Na základe zvolenia Donalda Trumpa za prezidenta bude musieť dôjsť zo strany tajnej služby Spojených štátov amerických, t. j. ochranky s názvom United States Secret Service, veľmi rýchlo k vážnej modifikácii bezpečnostných opatrení vychádzajúcich z aktuálnej a rozšírenej štruktúry možných potenciálnych hrozieb likvidácie prvého muža USA.

KOMENTÁR Juraja Zábojníka pre PL: Nech vás Boh chráni, pán prezident
Foto: TASR
Popis: Donald Trump
Dovolím si tieto vážne slová napísať preto, lebo som mal možnosť v minulosti s touto službou spolupracovať pri bezpečnostných opatreniach amerických prezidentov, ich viceprezidentov a prvých dám. Zúčastnil som sa pracovne niekoľkých akcií pri ochrane týchto významných ľudí, či už išlo o ich návštevu v našej krajine, alebo opatrenia v Bielom dome, ktorý som osobne navštívil.  Ak by niekto vykonal atentát na prvého muža tejto krajiny, nebolo by to v dejinách prvýkrát. Aj napriek tomu, že je americký prezident najstráženejšou osobou, podarilo sa túto špeciálnu zložku zraniť za posledných takmer 40 rokov niekoľkokrát pri výkone jej profesionálnej činnosti.
 
Svetové médiá o týchto slabinách už popísali mnoho, pretože išlo o konkrétne prípady, a to či už o tvrdé útoky so strelnými zbraňami na hlavu štátu, alebo triviálne pochybenia zo strany tejto prestížnej služby. Ochranke prezidenta a Bieleho domu už prešlo cez rozum mnoho rôznych typov ľudí. Zoberme si len taký manželský pár, ktorý sa dostal do Bieleho domu na slávnostnú večeru pri príležitosti návštevy indického premiéra. Denník The Washington Post kedysi uviedol, že podobné prípady sa odohrali približne 91-krát a vo ôsmich prípadoch sa tieto osoby dostali dokonca až k samotným prezidentom.  
 
Tieto fakty pochádzajú zo samotnej správy tajnej služby. Je až neuveriteľné, že napríklad takí manželia Salahiovci sa dostali až k Barackovi Obamovi a potriasli mu rukou, z čoho sa zachovala aj spoločná fotografia. To nie je ale nič proti najslávnejšiemu narušiteľovi Richardovi C. Weaverovi z Kalifornie, ktorý oklamal prezidentskú ochranku údajne takmer štyrikrát a stretol sa hneď s tromi prezidentmi. V roku 1991 sa dostal k Georgeovi Bushovi staršiemu a asi o 6 rokov sa zúčastnil na inauguračnom obede Billa Clintona. V roku 2001 dostal tajnú službu do úzkych po tretíkrát, keď si potriasol rukou s Georgeom Bushom mladším na jeho inaugurácii. Laik vidí v takomto prípade otázniky nad tým, ako môžu takéto trhliny vôbec vzniknúť. Profesionál vidí následky, ktoré môžu nastať a môžu byť fatálne. 

Najohrozenejší prezident

Prečo vlastne poukazujem na vážnosť tejto situácie? Je to z jednoduchého dôvodu. Donald Trump je podľa mňa v súčasnom nestabilnom svete, kde sa už zliali pravda a klamstvo do jedného odtieňa a ľudia to nevedia rozoznať, jedným z najohrozenejších prezidentov v histórii Spojených štátov. Po analýze príčin, pokusov a dokonaných vrážd prezidentov tejto veľmoci, ktorú som si urobil, je súčasný víťaz volieb najhorúcejším kandidátom na to, aby skončil pred očami vraha, ktorého motív môže byť veľmi jednoduchý, dokonca ten najjednoduchší, najpraktickejší a najčastejšie v praxi uplatňovaný. Zákazka na objednávku. Chcem zdôrazniť, že v žiadnom prípade by nešlo o také niečo ako v roku 2005 v Gruzínsku, kde v hlavnom meste Tbilisi hodil atentátnik do blízkosti prezidenta Busha mladšieho granát nie ďalej ako 30 metrov, a tento nevybuchol len vďaka tomu, že bol tesne zviazaný. Nešlo by pravdepodobne ani o model prevedenia veľmi jednoduchého útoku atentátu, akými boli usmrtení alebo zranení bývalí americkí prezidenti, či už išlo o zavraždenie Abrahama Lincolna strelou do hlavy počas divadelného predstavenia vo Fordovom divadle, kde vrahom bol samotný herec John Wilkes Booth, ktorý nenávidel Lincolna ako vodcu Severu v americkej občianskej vojne, alebo o strelu do chrbta prezidenta Jamesa Abrama Garfielda atentátnikom a neúspešným politikom Charlesom Gideauom, keď prechádzal washingtonskou stanicou.
 
Spoločné znaky útoku mal aj atentát na Theodora Roosevelta vykonaný nemeckým prisťahovalcom Hansom N. Schrankom. Mohol by som pokračovať ďalšími a ďalšími, pretože ich je mnoho. Atentát na Franklina Delana Roosevelta, Trumana v Blair House vo Washingtone, zabitie Johna F. Kennedyho v Dallase alebo jeho ťažko postrelený brat Robert F. Kennedy. V prípade Trumpa by išlo o niečo dokonalé, prepracované do detailov a vykonané na veľmi vysokej profesionálnej úrovni. Aby sa v takomto prípade zakryli všetky stopy vykonávateľa a súčasne i objednávateľa, muselo by to byť zrealizovane tak sofistikovane, aby nepadol ani najmenší znak podozrenia na tých, na ktorých by mohli ľudia hneď ukázať prstom.
 
Ďalej chcem zdôrazniť, že možno už nejde ani tak o otázku, že prečo, ale skôr ide o otázky kedy, kde a ako? Ako zastaviť nového prezidenta Donalda Trumpa vo svojom ťažení za tými cieľmi, ktoré sľúbil svojim voličom, všetkým občanom Spojených štátov amerických a taktiež celému svetu, čo je tiež veľmi dôležité? Dôležité preto, lebo milióny ľudí na celom svete dúfajú, že sa zlepší svet a pominie napätie, ktoré visí nad ich hlavami ako čierny mrak a privádza ich k neustálej depresii a strachu. 
 
Nový prezident, ak bude chcieť prežiť nielen politicky, ale aj fyzicky, bude musieť dodržiavať prísne pravidlá, ktoré sa budú musieť programovať úplne nanovo tak v jeho súkromnom, ako i pracovnom  živote. Budú musieť byť ušité priamo tak pre neho, ako aj pre prvú dámu  Melanie a všetky prezidentove deti. Bezpečnostné  opatrenia pri jeho nepretržitej ochrane sa budú musieť nastaviť úplne na iných princípoch, na databáze takých potenciálnych rizík, aké u jeho predchodcov nikdy neboli. Donald Trump bude musieť taktiež prispôsobiť svoje dennodenné zvyky tvrdej realite hrozieb, znovu opakujem, akej jeho predchodcovia neboli podrobení. Čo to vlastne znamená a čo všetko bude musieť zmeniť a zrealizovať, aby prežil, splnil, čo sľúbil, a dokončil obdobie, na ktoré bol zvolený? Je toho veľmi veľa. U Baracka Obamu to mala US Secret Service veľmi ťažké prvé štyri mesiace. U Trumpa si myslím, že to potrvá podstatne dlhšie. To znamená bezpečnostné opatrenia na plný výkon. U Obamu sa pokúsili dostať do jeho blízkosti ozbrojení muži v súvislosti s reformou v zdravotníctve alebo s vyostrenými ekonomickými problémami a narastajúcim odporom voči federálnej vláde. U Trumpa tých dôvodov bude viac. Pri Reaganovi ochranka dodržala všetky metodické kroky príslušných smerníc a aj tak nezabránila takmer jeho usmrteniu.

Čo zmeniť?

Atentátnik Hinckley využil slabé miesto v reťazi opatrení a zaútočil. Preto si myslím, že napríklad príjazdy a odjazdy prezidenta Trumpa by sa mali zmeniť. Pri odchodoch z budov, aj keď pracovníci tajnej služby využívajú špeciálny stan, sa dajú ešte vykonať ďalšie opatrenia, ktoré by eliminovali útok a percentuálne by zvýšili úroveň bezpečia tejto chránenej osoby. Preverovanie ľudí v blízkosti prezidenta musí byť ešte dôkladnejšie, ako bolo doposiaľ, čo bude veľmi náročné, ale nevyhnutné. Nikdy sa tak nevyužívali detektory a magnetometre na plný výkon ako v posledných obdobiach. Prečo nemusím zdôrazňovať. Už nejde len o medzinárodný terorizmus, ale pri Donaldovi Trumpovi ide už o čosi viac a to nebudem podčiarkovať. Reagana lekári zachránili preto, lebo guľka skončila v ľavom pľúcnom laloku, Trump v prípade možného útoku také šťastie mať nemusí a ani to osobne nepredpokladám. Neznamená, že keď je agentov služby vyše 4 000 a predpokladám, že súčasnému prezidentovi budú pridelení tí najlepší, tak je vyhraté.
 
Nikdy to tak nebolo a ani nebude. To je tvrdá realita a nie oskarový film. Ochrana prezidenta je tímová práca a nikto, žiadny jedinec v tomto tíme, nesmie hrať len za seba. To by bola obrovská chyba a hlavne u takej osoby, akou je Donald Trump. V Neznámych dejinách Spojených štátov od Olivera Stona sa uvádza: „Do okamihu, keď prezident Kennedy prišiel do centra Dallasu, aby otvoril kampaň za znovuzvolenie, si stačil vyrobiť mocných nepriateľov vo vrchných poschodiach establishmentu. V spravodajských službách, armáde alebo v obchode.“ Preto dúfajme, že sa už po druhýkrát nezrodí podobný časovo najkratší a cenovo najdrahší film, akým bol 26-sekundový záznam atentátu na Johna F. Kennedyho, natočený náhodne majiteľom malej textilnej firmy Abramom Zapruderom, ktorý sa predal po desiatkach rokoch za takú cenu, že sekunda stála 15 miliónov dolárov. 
 
God save you... Mr. president and The Secret Service too...
 
Dr. Ing. Juraj Zábojník, PhD., (plukovník v zálohe) bol riaditeľom Úradu na ochranu ústavných činiteľov SR a počas svojej praxe sa podieľal na mnohých významných bezpečnostných opatreniach, kde osobne spolupracoval i s americkou tajnou službou US Secret Service pri ochrane najvyšších predstaviteľov USA, prezidentov, viceprezidentov a prvých dám. Bol spoluzakladateľom Svetovej organizácie ochranných služieb sveta, ktorej členom je i US Secret Service – úrad ochraňujúci amerického prezidenta, a ktorá vznikla na účel vymieňania si skúseností pri predchádzaní a prevencii pred atentátmi na najvyšších ústavných činiteľov.  

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia

Ďalšie články z rubriky

Telefonoval Fico s Vadalom? Nepoznám ho. Ide len o odpútanie pozornosti od daňových podvodov Kisku, reaguje expremiér cez hovorcu

19:00 Telefonoval Fico s Vadalom? Nepoznám ho. Ide len o odpútanie pozornosti od daňových podvodov Kisku, reaguje expremiér cez hovorcu

Predseda strany Smer-SD a expremiér Robert Fico odmietol, že by sa poznal s talianskym podnikateľom …