KĽDR do dvoch týždňov rozoberie svoj jadrový testovací komplex

12. 5. 2018 19:37

Severná Kórea v sobotu vyhlásila, že 23.-25. mája rozoberie svoj jadrový testovací komplex Pchunggje. KĽDR už uskutočňuje v súvislosti s plánovanou likvidáciou tejto lokality "technické merania", oznámila tamojšia agentúra KCNA, ktorú citujú agentúry AP a DPA, ako aj stanice BBC, CNN a Sky News.

KĽDR do dvoch týždňov rozoberie svoj jadrový testovací komplex
Foto: TASR
Popis: Ilustračný obrázok

Slávnostný začiatok rozoberania komplexu Pchunggje budú môcť sledovať aj zahraniční novinári z piatich krajín - Británie, Číny, Južnej Kórey, Ruska a USA.

Všetky tunely jadrového testovacieho komplexu, nachádzajúceho sa na severovýchode krajiny, budú zničené výbuchom, odstránia sa tiež pozorovacie a výskumné zariadenia a strážne objekty.

Plány severokórejského vodcu Kim Čong-una uzavrieť tento komplex zverejnil Pchjongjang pred jeho historickým stretnutím s juhokórejským prezidentom Mun Če-inom v apríli.

V danom čase KCNA informovala, že "Severná Kórea od 21. apríla zastaví jadrové skúšky a odpaľovanie medzikontinentálnych balistických striel". Americký prezident Donald Trump vo štvrtok potvrdil, že vysoko medializovaný summit s Kim Čong-unom sa uskutoční 12. júna v Singapure.

"Obaja sa pokúsime o veľmi mimoriadny moment pre svetový mier," napísal Trump na Twitteri. Donedávna obaja lídri na seba slovne útočili osobnými invektívami a hrozbami, čo zvyšovalo napätie ohľadom jadrového programu KĽDR.

Ešte vlani v novembri Severná Kórea vyhlasovala, že vyvinula strely, ktoré sú schopné zasiahnuť "celú pevninu USA".

Vzťahy Washingtonu a Pchjongjangu sa však v uplynulom čase začali zlepšovať. Ďalším dôkazom toho bolo vo štvrtok prepustenie troch amerických mužov väznených v KĽDR a ich návrat do USA.

Rezort diplomacie KĽDR v sobotu oznámil, že krajina je odhodlaná "podporovať úzke kontakty a dialóg so susednými štátmi a medzinárodným spoločenstvom so zámerom zabezpečiť mier a stabilitu na Kórejskom polostrove a vo svete".

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Pôvodne maštaľ pre boháčov, teraz slovenský konzulát v New Yorku. Rekonštrukcia budovy na Manhattane chce čas.  Sme v rukách amerického systému, vysvetľuje Lajčák

8:40 Pôvodne maštaľ pre boháčov, teraz slovenský konzulát v New Yorku. Rekonštrukcia budovy na Manhattane chce čas. Sme v rukách amerického systému, vysvetľuje Lajčák

Slovenská republika po 26 rokoch konečne získala budovu na Manhattane, ktorá jej už patrí. Slovensko…