KDH s polobláznom, SaS s ľuďmi presadzujúcimi LGBT. Takáto koalícia je pre nás neprijateľná, priznáva kollárovec Pčolinský

29.10.2017 6:00

Z PROFILU Na jednej strane je KDH na čele s polobláznom a na druhej SaS s ľuďmi presadzujúcimi LGBT. Takto je koalícia pre nás neprijateľná, vysvetľuje kollárovec Peter Pčolinský spôsobom jemu vlastným, ktorý v blížiacich sa župných voľbách kandiduje za poslanca do Prešovského VÚC.

KDH s polobláznom, SaS s ľuďmi presadzujúcimi LGBT. Takáto koalícia je pre nás neprijateľná, priznáva kollárovec Pčolinský
Foto: SITA
Popis: Martin Poliačik a Boris Kollár

Pri téme župných volieb sa s Pčolinského menom pred pár mesiacmi spájala aj možná kandidatúra na post predsedu Prešovského samosprávneho kraja (PSK). Nakoniec sa však opozičný poslanec rozhodol kandidovať len ako župný poslanec PSK.

Podľa vlastných slov by sa ako možný budúci župan a zároveň poslanec nedokázal naplno venovať výkonu  oboch funkcií.

Ako župný poslanec by bola situácia iná a Pčolinský by novú funkciu bez problémov skĺbil s povinnosťami v národnej rade.

Týmto smerom bola aj adresovaná otázka čitateľky Tiny, ktorá sa zaujímala, či to nebude kontraproduktívne sedieť na dvoch stoličkách a či si Pčolinský len nechce novou funkciou finančne prilepšiť.

„Zasadnutia PSK sú každé dva mesiace, čiže to zaberie minimum času. Ak vám ide o plat, tak v zmysle zákona môžem mať len jeden plný plat a ten druhý môže byť maximálne minimálna mzda. Čiže nejde o sedenie na dvoch stoličkách. Iné je pozícia župana a poslanca, keď obe si vyžadujú 100 % času. Pozícia poslanca VÚC je, opakujem, jednoduchá, keďže zasadáte raz za dva mesiace na jeden deň," vysvetlil Pčolinský, ktorý bude v župných voľbách kandidovať za okres Vranov nad Topľou.

Mgr. Peter Pčolinský

  • SME RODINA - Boris Kollár
  • Začínam mať pocit, že Hlina je posadnutý... :-)
  • poslanec

Pčolinský tiež celkovo za Sme rodina odpovedal na otázku, prečo postavilo hnutie v novembrových župných voľbách len jedného kandidáta, respektíve kandidátku na post šéfa samospravného kraja. Konkrétne ide o Petru Hajšelovú, ktorá kandiduje v Trenčianskom samosprávnom kraji (TSK).

„Sme veľmi mladá strana, ktorá v súčasnosti len buduje štruktúry. Práve preto sme sa rozhodli do týchto volieb nepostaviť všade kandidátov, lebo sme nenašli vhodných, resp. takých, ktorí by chceli ísť kandidovať,“ vysvetlil pôvodom východniar Pčolinský.

Ako však dodal, do volieb na starostov a primátorov má strana ambíciu postaviť kandidátov do zastupiteľstiev miest a obcí.

Za Sme rodina kandiduje v župných voľbách na post predsedníčky TSK Petra Hajšelová. Zdroj: Facebook / Petra Hajšelová

Krátko kollárovec odpovedal aj na otázku čitateľa Petra Halvoníka týkajúcej sa nepodpory kandidátov ĽS NS v Banskobystrickom samosprávnom kraji.

„Už sme sa vyjadrili, že nebudeme podporovať nikoho a nebudeme voliť menšie zlo. Radšej sami a zachováme si tvár," uviedol za Sme rodina Pčolinský, pričom s čitateľom sa zhodli, že národno-kresťanská strana tu v pravom zmysle slova neexistuje.

Neprijateľný koaličný model

Zaujímavá bola aj poznámka čitateľky Sone Hornákovej, ktorá mladému opozičnému poslancovi „predhodila“, že Sme rodina by do koalície išlo rado, len kollárovcov akosi nikto nevolal.

„Mali sme ponuku ísť do koalície, ale nebudem konkretizovať, s kým sme sa o tom bavili. Ale my sme hneď na úvod debatu odmietli a prijali sme rozhodnutie, že do akejkoľvek koalície nepôjdeme," uviedol veci na pravú mieru Pčolinský.

A jedným dychom tiež ozrejmil viac: „Ja si neviem predstaviť koalíciu, kde na jednej strane je KDH na čele s polobláznom a na druhej SaS s ľuďmi presadzujúcimi LGBT a pod. Takto je koalícia pre nás neprijateľná." 

Nech je to pre nich memento

Téma vládnej koalície je v posledných dňoch vysoko aktuálna u našich západných susedov, keďže minulý víkend sa konali v ČR parlamentné voľby a tzv. nesystémové strany si pripísali ďalšie úspechy, keď svojím volebným ziskom zaujala ako Pirátska strana, tak partaj Tomia Okamuru.

Výsledky však kopírujú akýsi dlhodobejší trend, keď sa voliči naprieč západnou civilizáciou pomaly odvracajú od tradičných strán. Rezultát za riekou Moravou však Pčolinského neprekvapil, skôr naopak.

„Výsledky volieb v ČR nech budú mementom pre štandardné politické strany v celom regióne. Po Maďarsku, Poľsku, Rakúsku sa dočkali nakladačky aj v Čechách. Je to výsledok ich politiky za 25 rokov a ja sa nečudujem. Ľudia už neveria všeobecným politickým ´drístom´,“ udrel do mainstreamu opozičník.

Nadutý Sulík?

Trošku netradične sa musel Pčolinský vyjadrovať aj k lídrovi inej opozičnej strany, konkrétne k Richardovi Sulíkovi zo SaS.

„Neprekáža vám nadutosť Sulíka, ktorý kade chodí, tade rozpráva, ako jediná strana, ktorá je alternatívou pre Fica, je SaS? Chalan zabúda, že nie on rozdáva karty pri stole, ale občan vo voľbách! Aký máte na to názor?“ zaujímalo čitateľa s prezývkou Tuli.

K štýlu politiky, respektíve sebaprezentácie lídra SaS Richarda Sulíka sa nechcel Pčolinský vyjadrovať. Zdroj: Facebook / Richard Sulik

V tomto prípade však zvolil Pčolinský skôr diplomatickejšiu rétoriku.

„S týmto tvrdením sčasti súhlasím... Ale nechcem komentovať Sulíka, nech si robí, čo chce. Je to jeho politika, jeho zodpovednosť a jeho nech súdia voliči," nechcel sa púšťať do konfrontácie cez médiá Kollárov poslanec.

Na záver Pčolinský odpovedal stručne aj na otázku o exekučných prípadoch, keď sa zadlžené firmy pofidérne prepisujú na rôznych príslušníkov cudzej národnosti, pričom pôvodný majiteľ sa tak snaží vyvliecť zo svojej povinnosti uhradiť svoje záväzky.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mr
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nevyspytateľná Trumpova politika pokračuje. USA vystupujú z Rady OSN pre ľudské práva. Obviňujú ju z pokrytectva a chronickej zaujatosti voči Izraelu

7:00 Nevyspytateľná Trumpova politika pokračuje. USA vystupujú z Rady OSN pre ľudské práva. Obviňujú ju z pokrytectva a chronickej zaujatosti voči Izraelu

Spojené štáty vystupujú z Rady OSN pre ľudské práva. V utorok to oznámila americká veľvyslankyňa pri…