KDH považuje SNS za bezpečnostné riziko. Dôvodom je proces výberu stíhačiek

    0
    Alojz Hlina (Autor: TASR)

    “SNS a vláda hanebným spôsobom rozhoduje o mimoriadne dôležitých otázkach našej spoločnosti. Zásadné rozhodnutia, ktoré vytvárajú taký obrovský záväzok niečo platiť, nemôžu byť urobené takým pokútnym spôsobom, ako si to predstavuje SNS,” uviedlo KDH vo svojom stanovisku. Nehodnotí samotné stroje, “ale spôsob, ako celý nákup procesne prebehol”. KDH považuje SNS za bezpečnostné riziko.

    Proces výberu kritizuje aj Martin Dubéci z mimoparlamentného Progresívneho Slovenska. “Je to mimoriadne zvláštny až škandalózny proces,” vyhlásil vo videu, zverejnenom na sociálnej sieti. Materiál, v ktorom minister obrany Peter Gajdoš (SNS) odporučil vláde nákup 14 kusov amerických stíhačiek F-16 Block 70/72, zverejnili v utorok (10.7.) večer, vláda ho schválila v stredu napoludnie.

    Dubéci pripomína, že ide o najväčší modernizačný nákup a verejnosť nedostala dosť času na vyjadrenie názoru. Nevie, v ktorej krajine sa to takto robí, a nepovažuje to za normálne. Nepozdáva sa mu ani to, že súčasťou verejného dokumentu nebola cena, ani nie je podľa neho jasné, na čo potrebuje Slovensko až 14 stíhačiek.

    Dubéci je presvedčený, že SNS nedokáže manažovať rezort obrany. “Sú tam problémy a nedôvera,” poznamenal s tým, že treba pri týchto nákupoch zabrániť čo najväčším únikom peňazí daňových poplatníkov.

    Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) po schválení návrhu na tlačovej konferencii vyhlásil, že nič sa nedialo pokútnym spôsobom. Ponuka vlády USA bola podľa neho vyhodnotená ako ekonomicky najvýhodnejšie a technicky najlepšie riešenie. Z hľadiska nákladnosti počas celého viac ako 30-ročného životného cyklu stíhačiek je podľa Pellegriniho o osem percent lacnejšia ako ponuka vlády Švédska na stíhacie stroje JAS-39 C/D Gripen. Samotná prvotná investícia do amerických strojov je v porovnaní so švédskymi vyššia o niekoľko stoviek miliónov eur.

     

    - Reklama -