KDH: Na poskytovanie nového dlhu Grécku nevidí dôvod

19. 7. 2015 13:59

Podpredseda KDH Miloš Moravčík nevidí dôvod na poskytovanie nového dlhu Grékom. Ako povedal dnes pre agentúru SITA, Grécko je stále na pokraji bankrotu a dávať im ďalší úver je hazardovanie s peniazmi našich ľudí. Navyše Gréci budú mať problém splatiť aj dlh súčasný, nie ešte nový.

KDH: Na poskytovanie nového dlhu Grécku nevidí dôvod
Foto: SITA
Popis: Miloš Moravčík, podpredseda KDH

Slovákom tak podľa podpredsedu KDH hrozí, že pre Grécko prídu o ďalšie peniaze. „Pred rizikom straty peňazí nás neochránia ani zábezpeky. Nepokryjú totiž ani polovicu z výšky nového úveru. Uvažuje sa totiž s pôžičkou okolo 85 miliárd eur a zábezpeky majú byť len na 37,5 miliardy. Z toho 25 miliárd sa má použiť na splatenie rekapitalizácie bánk a 12,5 miliardy na zníženie dlhu,“ upozornil Moravčík.

Problémom sú zmeny nálad Grékov

Nie je pritom podľa neho vôbec jasné, či toľko majetku do zálohy vôbec Gréci vedia dať. Ďalším rizikom sú podľa Moravčíka zmeny nálad gréckych politikov a ľudí. „Tie sa totiž výrazne menia z týždňa na týždeň. O pár dní tak všetko môže byť úplne inak,“ vyhlásil.

Treba rokovať tvrdšie

Naši vládni zástupcovia by mali podľa KDH robiť všetko pre to, aby nám Gréci postupne splatili súčasný dlh a aby sme im nemuseli požičiavať ďalšie peniaze. „S Gréckom treba rokovať tak, ako rokujú banky s ľuďmi. Ak dočasne nevedia splácať, tak im úver neodpúšťajú. Snažia sa len dohodnúť reálnejší splátkový kalendár,“ dodal Moravčík.


 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: SITA
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Pôvodne maštaľ pre boháčov, teraz slovenský konzulát v New Yorku. Rekonštrukcia budovy na Manhattane chce čas.  Sme v rukách amerického systému, vysvetľuje Lajčák

8:40 Pôvodne maštaľ pre boháčov, teraz slovenský konzulát v New Yorku. Rekonštrukcia budovy na Manhattane chce čas. Sme v rukách amerického systému, vysvetľuje Lajčák

Slovenská republika po 26 rokoch konečne získala budovu na Manhattane, ktorá jej už patrí. Slovensko…