Juncker kritizoval štáty, ktoré „pracujú len na polovičný úväzok“. Išlo o európske hodnoty

17.5.2018 7:00

Šéf Európskej komisie Jean-Claude Juncker sa hnevá. Hoci nebol konkrétny, vo svojom prejave na konferencii vo Florencii poslal Českej republike, Maďarsku a Poľsku jasný odkaz.

Juncker kritizoval štáty, ktoré „pracujú len na polovičný úväzok“. Išlo o európske hodnoty
Foto: TASR
Popis: Jean-Claude Juncker

Európska únia pred niekoľkými dňami predstavila návrh rozpočtu na roky 2021 až 2027, v rámci ktorého by mala byť finančná podpora jednotlivých štátov previazaná s dodržiavaním „európskych hodnôt“. Návrh rozpočtu je v tomto ohľade namierený najmä proti Maďarsku a Poľsku, ktoré sú dlhodobo kritizované Európskou komisiou za obmedzovanie slobody médií, súdne reformy a ďalšie kroky, ktoré údajne smerujú proti „európskym hodnotám“.

O budúcom rozpočte sa vedie búrlivá diskusia a svoje si k tejto chúlostivej téme povedal aj samotný predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker. Jeho slová sa najmä v Budapešti, Prahe a Varšave nebudú počúvať príliš ľahko. „Ďalší rozpočet musí odrážať veľké ambície a európsku solidaritu,“ konštatoval okrem iného Juncker vo svojom ostro sledovanom prejave k stavu Európskej únie.

Juncker síce nebol konkrétny, ale Čechov, Maďarov, Poliakov a ďalších, ktorí odmietali utečenecké kvóty, nepriamo označil za „Európanov na polovičný úväzok“. „Počas migračnej a hospodárskej krízy som zistil, že súčasťou EÚ sú štáty, ktoré pracujú na plný úväzok. Ale okrem toho som prišiel aj na to, že niektoré štáty pracujú len na polovičný úväzok. Občas jednoducho neprídu do práce, ale o to majú viac rečí,“ uviedol.

„Chcel by som, aby boli všetky členské štáty Európskej únie Európanmi na plný úväzok,“ povedal Juncker s tým, že jednotlivé vlády sa musia zamerať na štrukturálne reformy, ktoré môžu národným ekonomikám veľmi prospieť. „Navrhujeme zriadiť fond na podporu štrukturálnych reforiem. Práve preto sme poskytli dvadsaťpäť miliárd eur na pokrytie asymetrických šokov,“ poznamenal Juncker v ďalšej časti svojho prejavu.

 

 

Zdroj: Twitter/Jean-Claude Juncker

„Potrebujeme viac Európy v oblasti zahraničnej politiky. Svet potrebuje silnejšiu Úniu a my urobíme všetko pre to, aby sme boli úspešní. Keď všetko funguje tak, ako má, solidarita prichádza sama. Bohužiaľ, v čase kríz sa z času na čas objaví napätie,“ dodal v závere Juncker, ktorý vystúpil po šéfovi Európskeho parlamentu Antoniovi Tajanim. Ten okrem iného varoval Taliansko pred vymenovaním „populistickej vlády“ zloženej z Hnutia piatich hviezd a Ligy severu.

Celý text si môžete v angličtine prečítať TU.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: pro
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nový predseda parlamentu? Dankov favorit na jeho nástupcu prehovoril

16:05 Nový predseda parlamentu? Dankov favorit na jeho nástupcu prehovoril

Predseda Národnej rady (NR) SR a SNS Andrej Danko pripustil odchod z čela parlamentu. Na poste šéfa …