Juncker bozkáva Schulza. Priateľské spôsoby či trápne gesto?

10. 9. 2015 20:45

Internetové vody dnes rozvírila fotografia, na ktorej prezident Európskej komisie Jean Claude Juncker pred svojou včerajšou správou o stave Únie bozkáva čelo socialistického predsedu Európskeho parlamentu Martina Schulza. Scénu zatrpknuto sleduje euroskeptický poslanec Nigele Farage. Na názor o Junckerových manieroch sme sa spýtali slovenských poslancov v Európskom parlamente.

Juncker bozkáva Schulza. Priateľské spôsoby či trápne gesto?
Foto: SITA
Popis: Prezident Európskej komisie Jean-Claude Juncker bozkáva predsedu Európskeho parlamentu Martina Schulza
reklama

Podľa europoslankyne za stranu Smer Moniky Flašíkovej-Beňovej ide o kultúrny zvyk. „Nevidela som ich bozkávať sa, ale vo frankofónnych krajinách sa občas takto zdravia medzi sebou aj muži,“ povedala Beňová pre ParlamentneListy.sk. Nič zvláštneho na tom nevidí ani bývalý minister zahraničných vecí Eduard Kukan: „Juncker je priateľský typ a podobným spôsobom sa zdraví s mnohými ďalšími predstaviteľmi.“

Ahoj, diktátor!

Kukan má naozaj pravdu v tom, že včerajší Junckerov bozk nie je ničím výnimočným. Šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem priznáva, že európsky prezident ho vždy víta objatiami a bozkami. Pomerne veľký rozruch však vyvolal spôsob, akým Juncker vítal európskych lídrov pred májovým summitom Východného partnerstva v Rige. Prichádzajúcich predstaviteľov Juncker bozkával, objímal a ťahal za kravaty. Viktora Orbána vtedy Juncker pozdravil zdvihnutou pravicou a zvolaním „Ahoj, diktátor,“ po ktorom nasledovala „otcovská facka“ na líce maďarského prezidenta.

Trápne gesto

Nie všetci vnímajú Junckerovo vystupovanie bezproblémovo. Richard Sulík vo svojom vyjadrení pre ParlamentneListy.SK označil včerajší Junckerov bozk za „socialistické maniere a konkrétne v tomto prípade trápne gesto“. Socialistickými maniermi líder liberálov pravdepodobne odkazoval na zvyklosť bozkávania sa medzi komunistickými predstaviteľmi bývalého východného bloku. Kriticky Junckera ohodnotil aj europoslanec za SMK Pál Csáky. „Ide o ďalší exces pána Junckera. Takýto spôsob správania sa nie je dôstojný, podkopáva to autoritu samotného Junckera, ako aj celej komisie,“ povedal.

Junckerov bozk pre ParlamentneListy.sk okomentoval aj europoslanec Smeru Boris Zala: „Nuž, chlapci sa majú radi!“

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Peter Števkov
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…