Jožo Ráž: Rusko mám rád, Ameriky sa bojím. Komunizmus bol najlepší. Svet smeruje k vojne

2. 5. 2016 13:30

„Mám rád Rusko, Ameriky sa bojím,“ zveril sa v rozhovore pre internetovú televíziu DVTV spevák skupiny Elán Jožo Ráž. Prezradil tiež, aké má názory na kapitalizmus a na socializmus.

Jožo Ráž: Rusko mám rád, Ameriky sa bojím. Komunizmus bol najlepší. Svet smeruje k vojne
Foto: SITA
Popis: Jožo Ráž, spevák

Ráž sa posťažoval na súčasný stav sveta. „Svet sa rúca, všetko je stále horšie. Dane sú vyššie, viac predpisov, viac všetkého. Ceny sú vyššie. Smerujeme k vojne,“ uviedol trochu skepticky.

Prekvapil aj svojou politickou orientáciou. „Svojím presvedčením som komunista, aj keď som nikdy nebol v žiadnej strane,“ uviedol. „Mám svetonázor veľmi podobný tomu, ktorý hlásajú komunisti alebo kresťanská viera, ktoré sú navzájom veľmi kompatibilné. Hlásajú v podstate to isté, každému podľa jeho zásluh a nenaháňať sa za materiálnym bohatstvom, ale skôr pracovať na sebe,“ vyhlásil.

Čo ukradli komunisti, nie je nič oproti tomu, čo sa kradne teraz

Priznal, že sa mu v bývalom režime nežilo až tak zle. „Ja som nemal žiadny problém, že by som nebol slobodný. Robil som si, čo som chcel, a robím to aj teraz. Kapitalizmus a komunizmus sa líšia v jednej veci. V kapitalizme je najväčší šéf ten, kto všetkých najviac obalamutí, okradne, prekabáti. V socializme je najväčší šéf okresný tajomník. Ale komunisti boli oproti tým dnešným papalášom mäkkí. Čo ukradli, nie je nič oproti tomu, čo sa kradne teraz. Oni si síce prisvojili všetko, čo sa dalo, ale to boli maličkosti. Oproti tomu, čo sa kradne dnes, to bola sranda. Ja verím, že komunizmus je ideologicky a prakticky správnejší režim s tým, že ľudia ho neuniesli. Ľudia sú hlúpi, to je celé. Kapitalizmus, to je cesta do pekla, pretože to je honba za ziskom,“ povedal.

Len 15 koncertov ročne

Potom sa ho moderátor spýtal, ako sa mu dnes žije. Ráž odpovedal, že to nie je nič extra. Priznal, že v ostatných rokoch má maximálne pätnásť koncertov ročne. Ale za totality to vraj bolo až 250 koncertov ročne.

Sťažoval sa tiež na nedodržiavanie autorských práv. „Keď vydáme cédečko, tak predáme len to, čo predáme v prvých troch dňoch. Potom to vezmú piráti a my sa pozeráme, ako majú piráti dva roky výborný kšeft. Autorské práva sú totálne zabudnuté. Väčšina prevádzkovateľov, čo hrá naše pesničky, za ne odmieta platiť. Takže ani na tom veľmi nezarobíme,“ povzdychol si.

Nízky počet koncertov vysvetlil tak, že ich koncerty sú veľmi drahé. „Sedem kamiónov, 160-tisíc wattov aparatúry. Štyridsať ľudí stavia scénu dva dni, ochranka, zdravotné sestričky... Naše honoráre v tom nehrajú rolu, veľa na tom nezarobíme. A pretože je koncert drahý, tak si ho málokto kúpi. Takže ani na koncertoch veľa nezarobíme. Aj keď sme najúspešnejšia kapela, aká tu kedy bola, tak sa v peniazoch netopíme, to je celé,“ dodal Jožo Ráž s tým, že jeden ich koncert vyjde na tri milióny.

„Čiže máte všetky dôvody na to byť nostalgický po minulom režime, pretože hovoríte, že sa vám žilo dobre,“ nadhodil moderátor Veselovský. Ráž odpovedal, že z najúspešnejšieho titulu predávali 650-tisíc vinylových platní, dnes predá tritisíc cédečiek.

Rusko mám veľmi rád

Vyznal sa tiež zo svojej lásky k Rusku. „Ja mám Rusko veľmi rád. Precestoval som ho celé od Užhorodu po Nachodku, od Murmanska po Soči. Niekoľko mesiacov sme tam žili a hrali. Ja na to spomínam strašne rád, pretože v Rusku sme sa stretli so strašne vzdelanými a výbornými ľuďmi. Skrátka v Rusku sa môžete s vodičom autobusu rozprávať o filozofii, o básnikoch, o všetkom. A v Amerike len o Coca-Cole a hamburgeroch. Keď stlačí tlačidlo a nevypadne mu Coca-Cola, tak je nešťastný. Ale to Rusi nie. Aj Ameriku som prešiel dvakrát krížom-krážom a nechcem tam už ísť. Nemám sa tam s kým a o čom rozprávať,“ povedal Ráž.

Veselovský sa ho ďalej opýtal, či Rusko nepovažuje za hrozbu. „Nie. Rusko považujem za istotu. Za zabezpečenie toho, že tu máme ešte aký-taký pokoj a mier. Pretože Rusko je šialene dobre vyzbrojené a drží relatívne stabilnú situáciu okolo. A všetci sú proti nim. Našťastie, Rusi sú veľmi silní a držia to. Čína v pozadí tiež číha. Ja sa bojím Ameriky, Rusov nie,“ dodal Jožo Ráž.

Ohľadom svojej umeleckej kariéry vyhlásil, že v každom prípade do dvoch rokov skončí, hovoril v tomto prípade len o sebe, nie o skupine Elán.

Celé video si môžete pozrieť TU.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vam
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Zavrú Salviniho? Už to ide. Okamura s Fialom v bojovej nálade. A utečenci...

8:59 Zavrú Salviniho? Už to ide. Okamura s Fialom v bojovej nálade. A utečenci...

Líder českého hnutia SPD Tomio Okamura a poslanec za toto hnutie Radim Fiala sa na svojich facebooko…