Jourovú nepresvedčili argumenty Maďarska a Poľska v oblasti právneho štátu

10. 12. 2019 22:01

Pre Maďarsko a Poľsko nejde o nový začiatok, ale o pokračovanie už rozbehnutého procesu. Týmito slovami opísala v utorok rokovania o stave právneho štátu medzi Európskou komisiou (EK) a Budapešťou a Varšavou podpredsedníčka EK zodpovedná za oblasť právneho štátu Věra Jourová.

Jourovú nepresvedčili argumenty Maďarska a Poľska v oblasti právneho štátu
Foto: TASR
Popis: Na snímke eurokomisárka pre spravodlivosť, spotrebiteľské otázky a rodovú rovnosť Věra Jourová počas tlačovej konferencie v Bratislave 8. júna 2018.

Jourová sa zúčastnila na svojom prvom zasadnutí Rady EÚ pre všeobecné záležitosti, kde hlavnou témou rokovaní bola situácia v oblasti právneho štátu v Maďarsku a Poľsku, ktorým za určitých okolností hrozí aktivácia článku 7 Lisabonskej zmluvy. Po skončení rokovaní na túto tému pred novinármi priznala, že nie je spokojná s informáciami, ktoré Rade ministrov predložili obe strany, naznačila však, že ide o otvorený a nedokončený proces.

"Treba brániť hodnoty, ktoré sú nám drahé. Nikto nie je nad zákonom. Nemôže byť strana a vláda, ktorá ovládne justíciu, nemôžeme mať sudcov, ktorí sa boja vyniesť rozsudky, lebo by sa to nepáčilo politicky," opísala Jourová situáciu, ktorá sa podľa nej nepáči eurokomisii. Zdôraznila, že na Rade ministrov bola veľká debata o Maďarsku, s otázkami a odpoveďami, kým v prípade Poľska išlo skôr o celkové zhrnutie situácie

Jourová spresnila, že EK sa pozerá aj na ďalšie štáty, bude sa vykonávať monitoring právneho štátu vo všetkých členských krajinách, pričom prvá hodnotiaca správa sa očakáva v druhej polovici roku 2020.

"Fungovanie právneho štátu je niečo, čo buď vytvára vzájomnú dôveru medzi štátmi, alebo vôbec, a potom prestávajú fungovať niektoré základné veci," vysvetlila.

Na otázku TASR, ako teda vníma najnovšie odpovede ponúknuté Maďarskom a Poľskom, Jourová upozornila, že spolu so svojim tímom expertov potrebuje tieto informácie zanalyzovať a chce "dokonale porozumieť" situácii v oboch krajinách a chce mať s nimi otvorený dialóg. Zároveň zdôraznila, že nesúhlasí s názorom, že ide o akýsi spolitizovaný proces zo strany EK.

Podľa jej slov maďarská delegácia na Rade ministrov "robila čo musela", ale nerozptýlila obavy mnohých účastníkov, vrátane jej obáv. Spresnila, že ak sa začnú "rozpitvávať" jednotlivé články a ustanovenia zákonov, tak vznikne "nebezpečný obraz" o Maďarsku, s nebezpečnými trendmi nielen v justícii, ale aj v oblasti médií a akademických slobôd. "Ak toto všetko zapôsobí spoločne, tak by sme mohli hovoriť o veľmi problematickom vývoji," uviedla.

Podľa jej slov sa ministri v Bruseli nezaoberali zákonmi, ktorými chce maďarská vláda zmeniť pravidlá fungovania kultúrnych zariadení, hovorili najmä o nezávislosti justície, akademických slobôd a o slobode médií.

Čo sa týka situácie v Poľsku, podľa komisárky neprebehla veľká debata, Jourová však v mene eurokomisie pripomenula rozhodnutia Súdneho dvora EÚ, pri ktorých podľa nej Brusel očakáva, že ich Poľsko bude rešpektovať. Dodala, že ďalšie právne konania ešte prebiehajú - napríklad to o disciplinárnych konaniach na poľských súdoch, ktoré EK spustila v októbri tohto roku.

"Poľský minister opísal situáciu z pohľadu vlády. Budeme sa k tomu vracať, ale nedá sa povedať, že by som počula zásadné argumenty, ktoré by viedli k rozhodnutiu 'poďme ukončiť toto konanie, všetko je v poriadku'," odkázala Jourová.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Sulík rokoval so Simonom: Bugár sklamal, treba ho nahradiť

11:30 Sulík rokoval so Simonom: Bugár sklamal, treba ho nahradiť

Zástupcovia strany SaS a volebnej strany Maďarská komunitná spolupatričnosť (MKS) sa zhodli, že aspo…