Johnson povedal, že ďalšie referendum o členstve v EÚ by vyvolalo hnev

2. 3. 2019 16:10

Popredný zástanca tzv. brexitu Boris Johnson v sobotu v súvislosti s možnosťou druhého referenda o zotrvaní Británie v EÚ predpovedal, že takýto krok by vyvolal rozsiahly hnev. Informovala o tom agentúra AFP. Johnson reagoval na narastajúci počet požiadaviek na usporiadanie druhého referenda.

Johnson povedal, že ďalšie referendum o členstve v EÚ by vyvolalo hnev
Foto: TASR
Popis: Boris Johnson

"Nemyslím si, že je to možné," odpovedal Johnson na konferencii spoločnosti India Today Media Group v indickom Nai Dillí na otázku ohľadom nátlaku v súvislosti opakovaním referenda z roku 2016.

"Myslím si, že hnev zo strany obyvateľstva by bol veľmi prudký a navyše by to bolo otravné - myšlienka, že znova musia hlasovať o tom istom, by ľudí priviedla do šialenstva," povedal.

"Kampaň v roku 2016 bola veľmi prudká a viedla k nejednotnosti," povedal a dodal, že druhé hlasovanie by prinieslo také isté výsledky.

Johnson odstúpil z funkcie britského ministra zahraničných vecí pre nezhody s premiérkou Theresou Mayovou ohľadom jej návrhu dohody o odchode Británie s EÚ. Británia by na základe návrhu zostala v colnej únii s EÚ až do vyriešenia záležitostí ohľadom tzv. írskej poistky. Parlament návrh dohody odmietol.

Bývalý minister zahraničných vecí je dlhoročným kritikom premiérky Theresy Mayovej a posmešne sa vyjadroval aj na adresu vedúcich predstaviteľov EÚ, pripomína AFP.

Británia musí podľa Johnsonových slov uskutočniť brexit poriadne a premiérka musí v súvislosti s írskou poistkou nájsť riešenie, ktoré bude vyhovujúce pre celé Spojené kráľovstvo.

Referendum o zotrvaní Spojeného kráľovstva v EÚ sa uskutočnilo v júni 2016. Za vystúpenie z EÚ hlasovalo 51,9 percenta voličov a 48,1 percenta si želalo zotrvanie v Únii.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nemec, Turek, Libanončan? Pravda o vražde hasiča. A drsné slová po nej

0:02 Nemec, Turek, Libanončan? Pravda o vražde hasiča. A drsné slová po nej

Mladíci ubili v bavorskom Augsburgu hasiča. Stalo sa tak, keď odchádzal z vianočných trhov a požiada…