Johnson: Ako premiér by som si nedával servítku pred ústa

13.6.2019 9:40

Favorit súboja o post nového lídra britských konzervatívcov Boris Johnson verí, že britským voličom začali byť cudzí politici, ktorí zjemňujú svoje vyjadrenia a "dávajú si servítku pred ústa". V stredu o tom informovala spravodajská televízia Sky News.

Johnson: Ako premiér by som si nedával servítku pred ústa
Foto: pk
Popis: Boris Johnson.

Johnson počas prezentácie svojej vízie ako možný budúci líder konzervatívcov zdôraznil, že on svoje vyjadrenia "zjemňovať" nebude, ale práve naopak, bude "aj naďalej hovoriť na rovinu".

Bývalý minister zahraničných vecí Spojeného kráľovstva a jeden z najviditeľnejších zástancov brexitu je presvedčený o tom, že vláda sa odcudzila britským občanom, ktorí "často cítia", že jej predstavitelia "zjemňujú svoje vyjadrenia a dávajú si servítku pred ústa".

Sky News sa v tejto súvislosti Johnsona opýtala, či si nemyslí, že ho séria jeho kontroverzných vyjadrení, v rámci ktorých napríklad prirovnal moslimské ženy v burkách k "poštovým schránkam" a "bankovým lupičom", nediskvalifikujú ako vhodného kandidáta na post premiéra.

"Ak niekedy, keď sa snažím úprimne povedať to, čo si myslím, použijem jazyk a slovné spojenia, ktoré niekoho urazia, tak je mi to, samozrejme, ľúto," odpovedal Johnson.

"Budem však aj naďalej hovoriť tak otvorene, ako len viem, pretože si myslím, že presne to chce britská verejnosť počuť," uviedol kandidát na premiéra na záver.

Britská vládnuca Konzervatívna strana v pondelok potvrdila, že do súboja o to, kto nahradí na čele strany a následne aj vlády odchádzajúcu premiérku Theresu Mayovú, sa zapojí desať kandidátov.

Za najväčšieho favorita je považovaný práve Johnson. 

Mayová sa postu líderky konzervatívcov oficiálne vzdala 7. júna. Stranu však dočasne povedie až do ukončenia výberu nástupcu. Zatiaľ zostane aj predsedníčkou vlády.

Premiérka avizovala svoj odchod už v máji, keď vyjadrila "hlbokú ľútosť" nad svojím zlyhaním pri realizácii brexitu. 

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Pád vlády nečakáme. Problém však nastane niekde inde, zhodujú sa politológovia

15:16 Pád vlády nečakáme. Problém však nastane niekde inde, zhodujú sa politológovia

Vláda môže podľa politológa Daniela Kerekeša fungovať ďalej aj bez väčšiny v parlamente. Jej pád neo…