Jemenské letisko v niekdajšej bašte al-Káidy obnovilo prevádzku

9. 5. 2016 14:33

Letisko pri jemenskom meste Mukallá, ktoré do apríla okupovali militanti al-Káidy, obnovilo cez víkend prevádzku. Informovali o tom dnes miestni predstavitelia, na ktorých sa odvoláva agentúra Reuters.

Jemenské letisko v niekdajšej bašte al-Káidy obnovilo prevádzku
Foto: SITA
Popis: Mesto Aden v Jemene
reklama

Medzinárodné letisko Riján, ležiace približne 30 kilometrov severovýchodne od Mukallá na pobreží Adenského zálivu, prestalo odbavovať lety približne pred rokom, keď sa militantná organizácia označovaná ako al-Káida na Arabskom polostrove zmocnila priľahlého mesta a urobila z neho centrum svojho miništátu.

Vojaci slúžiaci medzinárodne uznávanému prezidentovi Jemenu, podporovaní špeciálnymi silami Saudskej Arábie a Spojených arabských emirátov, ukončili tamojšiu okupáciu v závere apríla, pričom bolo podľa koalície na čele so Saudskoarabmi usmrtených vyše 800 militantov.

Letisko Riján prijalo v nedeľu prvý let, ktorý dopravil do Jemenu humanitárnu pomoc od pobočky Červeného polmesiaca v Spojených arabských emirátoch.

Podľa miestnych zdrojov tvorilo zásielku 20 ton liečiv a zdravotníckeho vybavenia.

Jemenská odnož al-Káidy pred rokom využila občiansku vojnu v tejto najchudobnejšej arabskej krajine, aby prevzala kontrolu nad viacerými oblasťami.

Odhaduje sa, že vyberaním prístavnej dane v Mukallá a pašovaním palív cez toto mesto získavali extrémisti denne dva milióny dolárov.

Počas aprílovej ofenzívy bolo vyslaných do Mukallá zhruba 2000 jemenských a emirátskych vojakov, ktorí prevzali kontrolu nad miestnym prístavom a letiskom Riján bez väčšieho odporu. Al-Káida vyhlásila, že sa v záujme záchrany mesta pred zničením rozhodla stiahnuť.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: SITA
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…