Jemenská odnož al-Káidy sľubuje pomstu za popravy v Saudskej Arábii

26. 4. 2019 18:30

Jemenská odnož džihádistickej organizácie al-Káida prisľúbila odplatu za popravy, ktoré tento týždeň vykonali v Saudskej Arábii. Podľa agentúry AP, ktorá o tom informovala, táto výzva naznačuje, že niektoré z 37 osôb, popravených sťatím za zločiny súvisiace s terorizmom, boli zrejme príslušníkmi tejto džihádistickej organizácie.

Jemenská odnož al-Káidy sľubuje pomstu za popravy v Saudskej Arábii
Foto: TASR
Popis: Bojovníci al-Káida stoja vo svojich vozidlách počas vojenského cvičenia

Al-Káida na Arabskom polostrove vo svojom vyhlásení na spriaznených weboch obvinila Saudskú Arábiu, že obetovala krv "šľachetných detí národa, aby upokojila Ameriku."

Vo vyhlásení sa ďalej píše, že al-Káida nikdy nezabudne "na ich preliatu krv a pomstí ich".

V Saudskej Arábii tento utorok popravili 37 osôb usvedčených z trestných činov súvisiacich s terorizmom. Hromadné popravy sa konali v saudskoarabskej metropole Rijád, v mestách Mekka a Medina a v ďalších oblastiach Saudskej Arábie.

Väčšina z popravených bola v médiách označovaná za šiitov, ale prinajmenšom jeden bol sunnitským militantom. Jeho telo bolo po poprave verejne vystavené ako výstraha pre ostatných.

Tieto popravy vyvolali kritiku ľudskoprávnych organizácií. Vysoká komisárka OSN pre ľudské práva Michelle Bacheletová ich dôrazne odsúdila a vyslovila podozrenie, že odsúdeným pravdepodobne nebol zaistený spravodlivý súdny proces. Podľa Bacheletovej najmenej traja z popravených boli maloletí.

Organizácia Amnesty International v reakcii uviedla, že väčšinu popravených tvorili šiitskí muži odsúdení v zinscenovaných procesoch, ktoré boli v rozpore s medzinárodnými normami a s obžalobou založenou na priznaniach vynútených mučením.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

AKTUALIZOVANÉ Odročili proces v kauze prípravy vraždy Volzovej. Rusko a mafiáni sa opäť stretli na súde

13:58 AKTUALIZOVANÉ Odročili proces v kauze prípravy vraždy Volzovej. Rusko a mafiáni sa opäť stretli na súde

AKTUALIZOVANÉ Pred trojčlenným senátom Okresného súdu Bratislava II (OS) pokračoval v piatok po takm…