Jednoducho postavte múr na Sahare. Takto Donald Trump úplne vážne radil Španielsku, ako brániť migrácii

23. 9. 2018 12:00

Migranti zo severu Afriky postupne prichádzajú na to, že Taliansko im zatvára dvere a oni by to mali skúšať inde. Trebárs v Španielsku. Prezident USA však Španielom poradil, ako by mohli celú vec vyriešiť. Jeho nápad možno mnohých zarazí...

Jednoducho postavte múr na Sahare. Takto Donald Trump úplne vážne radil Španielsku, ako brániť migrácii
Foto: TASR
Popis: Donald Trump
reklama
Na sever Afriky prichádzajú ďalší a ďalší migranti, ktorí by sa radi dostali do Európskej únie. Keď prišli na to, že sa im v Taliansku pomaly zatvárajú dvere, hľadajú iné cesty za žiarivejšiou budúcnosťou. Jednu z možností pre nich predstavuje Španielsko, presnejšie povedané dve španielske enklávy v severnej Afrike - Ceutu a Melillu. Práve cez ne sa migranti snažia dostať do EÚ. Tento rok sa do Španielska pokúsilo dostať vyše 33 tisíc ľudí, 1723 osôb pri pokuse o vstup do Španielska zomrelo.
 
45. prezident USA Donald Trump Španielom odporučil, aby postavili múr, a to už na Sahare na severe Afriky. Keď bol upozornený, že Sahara je púšť, ktorá sa tiahne tisícky kilometrov, podľa serveru denníka The Guardian túto informáciu odbil. „Saharská hranica nemôže byť väčšia ako naše hranice s Mexikom,“ mal povedať.
 
Nezohľadnil pritom skutočnosť, že Ceuta a Melila sú len dve malé enklávy a väčšina múru by viedla na území cudzích štátov.
 
Celý článok v angličtine nájdete TU.
 
Španielsky minister zahraničia Josep Borrell prezradil, že odporúčanie o stavbe múru cez Saharu zaznelo v Bielom dome, keď Spojené štáty navštívil španielsky kráľovský pár. Ministerstvo potvrdilo, že Borrell skutočne vyzradil Trumpovu radu Španielsku, ale viac sa k tomu nechcelo vyjadrovať.
 
Podľa španielskeho denníka El País mal Borrell tiež povedať, že Európa je schopná absorbovať len určitý počet migrantov. Európska spoločnosť nie je pripravená absorbovať obrovské množstvo nových občanov.
 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO Ministri reagujú na zrušenie núdzového stavu. Kolíková nevidí právny priestor na jeho udržanie, iní...

15:19 VIDEO Ministri reagujú na zrušenie núdzového stavu. Kolíková nevidí právny priestor na jeho udržanie, iní...

O zrušení núdzového stavu na Slovensku by mali rozhodnúť odborníci, zhodujú sa ministri. Vláda si po…