Jedlo, teplé oblečenie či prikrývky výmenou za sex? Desivé svedectvo z tábora pre utečencov na severe Francúzska

15.2.2017 11:26

Hrozné praktiky, ktoré vládnu v preplnenom tábore pre utečencov v Dunkirku, majú podľa francúzskych aktivistov na svedomí opatrenia, ktoré proti migrantom zaviedla Veľká Británia. V mestách na severe Francúzska totiž pribúda ľudí, ktorí sa tiesnia v utečeneckých táboroch, pretože v drvivej väčšine prípadov len márne čakajú na azyl v Británii.

Jedlo, teplé oblečenie či prikrývky výmenou za sex? Desivé svedectvo z tábora pre utečencov na severe Francúzska
Foto: Vít Hassan
Popis: Posledný deň v utečeneckom tábore "Džungla"
Platiť za jedlo, prikrývky, teplé oblečenie či hygienické potreby sexuálnymi službami je v tábore pre utečencov vo francúzskom Dunkirku vraj bežný jav. Podľa denníka the Guardian o tom svedčia detailné výpovede obetí, ale aj samotných humanitárnych pracovníkov, ktorí v tábore pomáhajú. Zdravotníci, dobrovoľníci a obyvatelia spomínaného zariadenia tvrdia, že pašeráci vedia zohnať a dostať do tábora čokoľvek a platenie sexom nie je výnimkou. 
 
Zo situácie, v ktorej sa v ohrození ocitajú aj deti, vinia francúzski aktivisti britské ministerstvo vnútra. Podľa nich je „nespravodlivé a iracionálne“, keď sa rezort rozhodol prijať len neplnoleté osoby z rozpusteného ilegálneho tábora pri Calais, ktorý pre katastrofálne podmienky dostal prezývku Džungľa. 
 
Deti z utečeneckého tábora v Dunkirku, ktorý je necelých sto kilometrov od Calais, zostávajú v podmienkach tamojšieho zariadenia. Podľa aktivistov je to všetko pre rozhodnutia britského ministerstva. Tento názor má aj arcibiskup z Canterbury, podľa ktorého sa deti z tábora v Dunkirku ocitli v ohrození života.  
 
V Dunkirku je tábor pre utečencov, ktorý obýva približne 2 000 ľudí. Približne stovka z nich sú podľa údajov francúzskych úradov neplnoletí bez sprievodu. Tábor však podľa aktivistov nie je dostatočne chránený a to uľahčuje prácu pašerákom, ktorí nad ním už údajne prevzali kontrolu. 
 
Celý text v angličtine nájdete TU
 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: top
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Exsiskára Kosíka v Mali uniesli! Pýtame sa, či túto operáciu nenariadilo Slovensko, hovorí Kosíkov podporovateľ

20:15 Exsiskára Kosíka v Mali uniesli! Pýtame sa, či túto operáciu nenariadilo Slovensko, hovorí Kosíkov podporovateľ

Informovala o tom v utorok agentúra AFP s odvolaním sa na jeho malijského právnika a podporovateľov.