Je zničujúce, vidieť to! Útok na celé ľudstvo! Svetoví lídri reagujú na sériu smrtiacich výbuchov na Srí Lanke

21. 4. 2019 14:00

Svetoví lídri odsúdili sériu ôsmich výbuchov, pri ktorých prišlo v nedeľu na Srí Lanke o život vyše 200 ľudí vrátane desiatok zahraničných občanov, medzi nimi pravdepodobne aj Britov, Holanďanov a Američanov.

Je zničujúce, vidieť to! Útok na celé ľudstvo! Svetoví lídri reagujú na sériu smrtiacich výbuchov na Srí Lanke
Foto: TASR
Popis: Na snímke ľudia pomáhajú staršej žene pred kostolom sv. Antona po explózii v Colombe na Srí Lanke 21. apríla 2019.

 

Fotogaléria: - Explózie v kostoloch na Srí Lanke (21.4.2019)

Armádni vojaci hliadkujú pred kostolom sv. Antona ...
Na videosnímke policajti a sanitky na mieste jedné...
Na videosnímke pohľad na ženy po explózii v Colomb...
Na snímke ľudia pomáhajú staršej žene pred kostolo...
Armádni vojaci hliadkujú pred kostolom sv. Antona ...
Na videosnímke pohľad do vnútra kostola sv. Antona...

 

Cieľmi nedeľných útokov na Srí Lanke boli katolícke kostoly a luxusné hotely. K zodpovednosti za útoky sa zatiaľ nikto neprihlásil. Na Srí Lanke medzičasom vyhlásili okamžitý zákaz vychádzania, platný až do odvolania. Miestne úrady zároveň v reakcii na útoky dočasne zablokovali všetky sociálne siete, informuje agentúra AFP.

Kondoloval aj americký prezident Donald Trump

Za "naozaj otrasné" označila útoky na Twitteri britská premiérka Theresa Mayová (na snímke TASR). Uviedla, že hlboko súcití so všetkými, ktorých zasiahli. "Musíme stáť pri sebe a uistiť sa, že nikto nikdy nebude musieť praktizovať svoju vieru v strachu," dodala. 

Na správy o explóziách reagoval aj holandský premiér Mark Rutte. Na Twitteri písal o "hrozných správach o krvavých útokoch" a dodal, že v myšlienkach je "s obeťami a ich príbuznými". 

Srílančanom na Twittewri po "hrozných teroristických útokoch" už kondoloval aj americký prezident Donald Trump. 

Zostal som ochromený a zdesený, napísal prezident Nemecka

Zdesenie a zármutok vyjadril v súvislosti s útokmi aj predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker. (na snímke TASR) "So zdesením a smútkom som počúval o bombových útokoch na Srí Lanke, ktoré si vyžiadali životy mnohých ľudí," uviedol Twitteri.

Vyjadril tiež úprimnú sústrasť rodinám obetí a dodal, že Európska únia je pripravená Srí Lanke pomôcť. 

Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier svojmu srílanskému náprotivku, prezidentovi Maithrípálovi Sirisénovi, napísal, že po "zbabelých teroristických útokoch" zostal "ochromený a zdesený".

Rakúsky kancelár Sebastian Kurz na Twitteri uviedol, že ním správy o útokoch "hlboko otriasli". 

Putin: Moskva ostáva naďalej spoľahlivým partnerom Srí Lanky 

Ruský prezident Vladimir Putin (na snímke TASR) označil bombové útoky za "kruté a cynické".

Sirisénovi kondoloval prostredníctvom telegramu, v ktorom tiež uviedol, že Moskva ostáva naďalej "spoľahlivým partnerom Srí Lanky v boji proti medzinárodnému terorizmu".

Dodal, že Rusi žialia spoločne "s príbuznými obetí" a prajú si "rýchle zotavenie všetkých zranených". Vyjadril tiež presvedčenie, že páchatelia i strojcovia týchto krutých a cynických činov "dostanú trest, aký si zaslúžia".

Erdogan nazval udalosti útokom na celé ľudstvo

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan (na snímke TASR) explózie, ku ktorým došlo na Srí Lanke na Veľkonočnú nedeľu, nazval "útokom na celé ľudstvo". Na Twitteri taktiež vyjadril úprimnú sústrasť rodinám obetí i srílanskému ľudu. 

Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu zase uviedol, že "útok na Srí Lanke je bez ohľadu na motív rovnako zradný ako útok v (novozélandskom) Christchurchi: zbabelý, barbarský a krutý".

Je zničujúce, vidieť to, reagovala novozélandská premiérka

Pri streľbe v dvoch mešitách Christchurchi zahynulo 15. marca 50 ľudí. Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová (na snímke TASR) útoky na Srí Lanke označila za zničujúce. 

"Nový Zéland odsudzuje všetky formy terorizmu, a naše odhodlanie (v tomto smere) len posilnili útoky na našom území z 15. marca. Vidieť na Srí Lanke útok na ľudí v kostoloch a hoteloch je zničujúce," uviedla.

"Nový Zéland odmieta všetky formy extrémizmu a zastáva slobodu náboženského presvedčenia a práva na bezpečné vyznávanie viery," dodala. 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Danko nekompromisne o Čaputovej: Tieto veci mi na prezidentke prekážajú

0:05 Danko nekompromisne o Čaputovej: Tieto veci mi na prezidentke prekážajú

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter (Smer-SD) neurobil nič pre to, aby mali dôchodc…