Je to na vás... Kiska prehovoril v parlamente

7. 2. 2019 10:40

Voľba ústavných sudcov bude pre budúcnosť Slovenska a dôveru ľudí v štát, demokraciu a spravodlivosť nesmierne dôležitá. Výsledok hlasovania v parlamente bude dôležitým signálom verejnosti, že je v záujme poslancov, aby sa obnovila aj dôvera v štát a jeho politické vedenie. Vyhlásil to v parlamente prezident SR Andrej Kiska. Apeloval na poslancov, aby zvolili dobrých 18 kandidátov na ústavných sudcov a avizoval, že je pripravený vymenovať deviatich bez zbytočného odkladu.

Je to na vás... Kiska prehovoril v parlamente
Foto: TASR
Popis: Andrej Kiska

Slovensko a právny štát

"Je na vás, aby ste ukázali, ako vám záleží na tom, aby bolo Slovensko právnym štátom. Je na vás, aby ste ukázali, že chcete, aby tie najťažšie spoločenské a právne otázky riešili skutočne tí najlepší z najlepších. Po stránke odbornej, ale aj morálnej," apeloval na poslancov v parlamente Kiska.

Podľa hlavy štátu je kandidátov dostatok. "Potvrdilo sa, že na Slovensku máme dostatok kvalitných a čestných odborníkov. Niet žiadnych pochýb o tom, že aj spomedzi dnešných 39 uchádzačov je možné zostaviť dôveryhodný ústavný súd," myslí si Kiska.

Hlasovanie bude dôležitým signálom verejnosti

To, či k tomu však dôjde, či bude mať Slovensko funkčný ústavný súd, schopný brániť ústavný poriadok Slovenskej republiky, je podľa Kisku teraz v rukách poslancov. "Výsledok nadchádzajúceho hlasovania bude aj dôležitým signálom verejnosti. Jasnou správou o vašom postoji k povinnosti obnoviť dôveru obyvateľov Slovenska v štát a v jeho politické vedenie," uviedol Kiska.

Podľa neho je ÚS SR, o ktorého budúcnosti sa v parlamente rozhoduje, jednou z najvýznamnejších inštitúcií v krajine. "Ako občania, ale aj ako zvolení zástupcovia ľudí doň vkladáme dôveru, že bude nestranne a nezávisle vykladať ústavu, rozhodovať o našich právach a slobodách. Že bude garantovať demokratický charakter štátu a chrániť vládu práva na Slovensku. Sila a presvedčivosť inštitúcií je však daná schopnosťami a dôveryhodnosťou tých, ktorí ich tvoria," vyhlásil Kiska.

Dôvera v politiku a štát

Zákonodarcovia v parlamente by preto mali myslieť na to, že výsledok ich hlasovania pri ústavných sudcoch nebude mať vplyv len na dôveryhodnosť ústavného súdu či dôveru v spravodlivosť. "Ak nebudeme opatrní, to, čo je dnes krízou dôvery v politiku, môže byť zajtra krízou dôvery v demokraciu. Lebo ľudia musia uveriť schopnosti štátu a ochote politikov chrániť ich záujmy," vyhlásil prezident.

Ľudia žiadajú slušnosť a spravodlivosť

Hlasovanie bude podľa neho o ochote a schopnosti parlamentu konať v záujme Slovenska a zabezpečiť normálne fungovanie štátu. "Našou spoločnou zodpovednosťou je, aby Slovensko dobre fungovalo a všetky inštitúcie si plnili svoje úlohy. V mene splnenia tohto cieľa sme povinní hľadať riešenia aj dohody," dodal Kiska s tým, že ľudia na Slovensku žiadajú slušnosť a spravodlivosť, aby mohli opäť veriť štátu. "Som presvedčený, že dnes to znamená zvoliť 18 kandidátov, ktorí môžu byť kvalitnými ochrancami ústavnosti na Slovensku," dodal prezident.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Máte našu podporu: Členovia výboru odobrili postup NAKA pri obvinení Fica

13:45 Máte našu podporu: Členovia výboru odobrili postup NAKA pri obvinení Fica

Členovia brannobezpečnostného výboru Národnej rady (NR) SR vyslovili dôveru v postupy Národnej krimi…