Je rozhodnuté, Kollár a Kotleba zmiznú z názvov strán. Už len čakám, kedy nám prikážu, aké mená dať svojim deťom, zúri líder Sme rodina

17.10.2018 15:51

Je rozhodnuté, mená Kotleba a Kollár zmiznú z názvov politických strán, podľa novely zákona o politických stranách mená do názvov strán nepatria. Už len čakám, kedy nám prikážu, aké mená dať svojim deťom, zúri líder hnutia Sme rodina Boris Kollár. Už má však pre svoje hnutie alternatívne názvy. Sulík s Matovičom zase môžu mať problém pre počet členov.

Je rozhodnuté, Kollár a Kotleba zmiznú z názvov strán. Už len čakám, kedy nám prikážu, aké mená dať svojim deťom, zúri líder Sme rodina
Foto: TASR
Popis: Opozičný poslanec parlamentu Boris Kollár (Sme Rodina) počas 34. schôdze parlamentu 11. septembra 2018

Poslanci parlamentu na októbrovej schôdzi schválili novelu zákona o politických stranách, ktorá stranám prikazuje minimálny počet členov, ak sa chcú zúčastniť parlamentných volieb. Zároveň zakazuje stranám uvádzať si v názve mená svojich lídrov. Novela vyšla z pera vládnej SNS.

Pre mená lídrov majú teda po novom problém Kotleba – ĽSNS a Sme rodina – Boris Kollár. Podľa nových pravidiel nesmie názov strany obsahovať meno jej štatutárneho zástupcu, člena štatutárneho orgánu či prípravného výboru.

„Do poslednej chvíle sme si mysleli, že takýto hlúpy nápad nemôže prejsť. Ale vidíte. Toto svedčí o intelekte predkladajúceho. O chvíľu nám začne predpisovať, ako sa majú volať naše firmy a už len čakám, kedy príde k tomu, že nám bude chcieť predpisovať, ako sa majú volať naše deti,“ reagoval na novelu Boris Kollár. Zopakoval zároveň, že ju plánuje napadnúť na Ústavnom súde SR.

Ak by so žalobou neuspel a hnutie sa nakoniec bude musieť premenovať, má už jeho líder aj predstavu o novom názve. „Budeme sa musieť v hnutí poradiť. Ale bez problémov to urobím tak, že sa premenujeme na kollárovci – Sme rodina alebo tam dám Sme rodina – Boris Kollar, teda bez dĺžňa,“ poukázal Kollár s tým, že zneniu novely sa dá vyhovieť aj de facto kozmetickými zmenami. 

Líder hnutia Sme rodina Boris Kollár Autor: TASR

Nábor v opozícii?

Povinný minimálny počet poslancov zase predstavuje škrt cez rozpočet pre Matovičovo OĽaNO. Obyčajní ľudia majú dnes totiž iba 13 oficiálnych členov. Novela však vyžaduje od politických strán, aby mali aspoň raz toľko členov ako mien na kandidátnej listine do volieb. Znamená to, že ak chce strana predstaviť plnú, teda 150-člennú kandidátku, musí mať aspoň 300 členov. Okrem toho ich najvyšší orgán, teda snem, musí mať aspoň 45 členov, a výkonný orgán aspoň deväť členov.

Veronika Remišová z OĽaNO sa už v minulosti vyjadrila, že hnutie by malo podľa nej začať prijímať nových členov. „Teraz si myslím, že by bolo dobré, keby bolo hnutie viac otvorené, malo viac členov a keby bolo pevne zakorenené v regiónoch,“ vyhlásila ešte začiatkom roka, keď sa o návrhu SNS na minimálny počet členov ešte len takpovediac pošuškávalo.

OĽaNO je však špecifické svojimi podmienkami pre členstvo. Aby sa človek mohol stať jeho členom, musel doposiaľ pre hnutie pracovať minimálne štyri roky. Realita preto vyzerá tak, že členmi nie sú ani všetci poslanci hnutia, ktorí sedia v národnej rade. „Teraz budeme musieť, bohužiaľ, z tých kritérií zvoľniť a brať aj takých ľudí, ktorí dobrovoľne nič neurobia a iba si podajú prihlášku,“ okomentoval nové pravidlá líder hnutia Igor Matovič pre televíziu Markíza

Nové nároky na počet členov zatiaľ nespĺňa ani najsilnejšia opozičná strana SaS. Jej predseda Richard Sulík sa v minulosti vyjadril, že rozšírenie členskej základne pre nich nepredstavuje problém. „Ja nemám najmenšie obavy... Ak by to muselo byť, zdvihneme počet našich členov,“ skonštatoval ešte začiatkom minulého roka.

Dnes však hovorí líder SaS aj o inom riešení. Ako alternatívu na rozširovanie vidí postaviť do parlamentných volieb namiesto 150 iba 100 kandidátov, čím by splnil podmienky dané novelou. Či sa nakoniec rozhodne pre takýto postup, bližšie nešpecifikoval. „Ešte neviem, len hovorím, že aj to je alternatíva,“ vyjadril sa. 

Ššéf liberálnej SaS Richard Sulík Autor: TASR

Zmeny aj vo financiách

Zmeny sa týkajú aj pôžičiek, strany majú na svojich webstránkach zverejňovať údaje o prijatej pôžičke aj s informáciami o osobe, ktorá ju poskytla. Mali by tak urobiť do 30 dní odo dňa uzatvorenia zmluvy o pôžičke.

Ďalší návrh hovorí o daroch. Strana podľa Tibora Bernaťáka zo SNS bude môcť prijať dar alebo iné bezodplatné plnenie, iba ak jeho hodnota od jedného darcu nepresiahne v kalendárnom roku 300 000 eur. Nemôže sa stať, že nejaká finančná skupina zafinancuje jednu politickú stranu a cez ňu potom bude pretláčať svoje záujmy," vysvetlil Bernaťák.

Rovnako si strana má po novom zriadiť platobný účet v Štátnej pokladnici, na ktorom budú príspevky zo štátneho rozpočtu. Číslo osobitného účtu má oznámiť ministerstvu financií a štátnej komisii, ktorá ho zverejní na webe. Tento účet nemá byť rovnaký ako transparentný účet zriadený pre voľby. 

Predseda poslaneckého klubu SNS Tibor Bernaťák Autor: Dominik Foldes

V novele je aj opatrenie, aby tvorcovia strany a programu, pre ktorý bola ich strana zrušená, nemohli byť počas piatich rokov členom prípravného výboru akejkoľvek politickej strany, štatutárnym orgánom alebo členom štatutárneho orgánu, členom najvyššieho, výkonného, rozhodcovského a revízneho orgánu akejkoľvek politickej strany. Za porušenie by mala hroziť strane pokuta 3500 eur.

Ako uviedol Bernaťák, novela rieši vyššiu transparentnosť nakladania s finančnými prostriedkami a zároveň vyššiu vnútornú demokraciu v rámci politických strán. Dodal, že diskusia o návrhu prebiehala aj s niektorými treťosektorovými organizáciami.

 

 

 

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Dominik Földes
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

FOTO Bosovia s Ruskom opäť pred súdom: Černák priznal vinu

10:25 FOTO Bosovia s Ruskom opäť pred súdom: Černák priznal vinu

AKTUALIZUJEME Odsúdený banskobystrický bos Mikuláš Černák vo štvrtok pred senátom Okresného súdu Bra…