Je pre mňa smutné poznanie, že aj Most spadol do tohto bahna, hovorí saskárka a dodáva, že súčasnú koalíciu držia prešľapy a škandály z každej strany

12. 8. 2017 6:00

Z PROFILU Poslankyňa najsilnejšej opozičnej strany Sloboda a Solidarita Anna Zemanová odpovedala na svojom profile na Parlamentných listoch na otázky, ktoré jej kladiete. Čitatelia PL.sk sú najviac zvedaví na otázku perspektív baníctva, ktorej sa SaS dlhodobo venuje. Zemanová sa zároveň vyjadruje aj k miznúcim lesom na Slovensku či k vládnej strane Bélu Bugára. „Je pre mňa smutné poznanie, že aj politická strana Most spadla do tohto bahna,“ hovorí.

Je pre mňa smutné poznanie, že aj Most spadol do tohto bahna, hovorí saskárka a dodáva, že súčasnú koalíciu držia prešľapy a škandály z každej strany
Foto: OS
Popis: Anna Zemanová- poslankyňa NR SR za stranu Sloboda a Solidarita
reklama

Profil politika na PL.sk slúži na spájanie poslanca a občana. Na dnes sme vybrali odpovede poslankyne NR SR najsilnejšej opozičnej strany SaS Anny Zemanovej, ktorá odpovedala na niekoľko otázok čitateľov Parlamentných listov.

Ťažba by nemala byť nejakým strašiakom

Baníctvo je témou, ktorá sa na Slovensku opakovane otvára a utlmuje už celé roky. Problematike sa aktívne venuje tímlíder SaS pre energetiku Karol Galek. Podľa liberálov sú Hornonitrianske bane neefektívne a umelo dotované štátom. Proti takémuto stavu aktívne bojujú. Len pred niekoľkými týždňami zvolali liberáli tlačovú konferenciu, na ktorej prezentovali budúcnosť baníkov nad zemou. Zástupcovia liberálnej strany predstavili návrh na prezamestnanie baníkov z Hornonitrianskych baní do pobočky automobilky Jaguar. V tejto súvislosti sa na liberálov zniesla vlna kritiky, že sa snažia baníctvo nasilu utlmiť. Voči tomu sa ostro ohradila Zemanovej kolegyňa Renáta Kaščáková, ktorá tvrdí, že baníci majú budúcnosť nad zemou.

Viac sme o tom písali TU.

K baníctvu sa na svojom profile vyjadrila aj Sulíkova poslankyňa Zemanová, ktorá na otázku čitateľa, či sa pozostalí banského nešťastia v handlovskej bani z roku 2009 dozvedia niekedy pravdu. „Dúfam, že áno, aby sa aj poukázaním na pravdu predišlo obdobným nešťastiam,“ hovorí.

S ťažbou súvisí aj spoločnosť Ortac, ktorá získala povolenie na ťažbu v banskom meste Kremnica, kde je predmetom záujmu podzemná ťažba rúd zlata a striebra s navrhovaným objemom 1 000 t/rok v existujúcej štôlni Andrej v ťažobnom bloku č. 2 na ložisku Šturec v Kremnici. V minulosti už Kremničania proti ťažbe protestovali.

Bolo to v roku 2009, ked sa o ťažbu kyanidom snažila kanadská spoločnosťou Tournigan Gold Corporation. Čitateľ sa preto pýta, či tentokrát pôjde o ťažbu v súlade s prírodou, ak taká ťažba vôbec existuje. „Čo sa týka vo všeobecnosti môjho postoja k ťažbe surovín, treba si uvedomiť, že prakticky všetky stavebné a iné materiály pochádzajú zo surovín nejakým spôsobom získaných zo zeme,“ hovorí saskárka a dodáva, „ťažba by nemala byť nejakým strašiakom, ak sa nerobí s cieľom drancovania, ale účelného využitia surovín.“

Zdroj: TASR/ (zľava)  Anna Zemanová, Karol Gálek a Renáta Kaščáková

Spôsob a rozsah ťažby sa mi nepozdáva

Ako problém v životnom postredí sa aktuálne vníma aj úbytok lesov na Slovensku, pričom čitateľ PL upozorňuje, že krajina sa podľa jeho názoru mení na nepoznanie a liberálky sa pýta, dokedy sa v takomto „klčovaní“ bude pokračovať.

Ako odpovedá poslankyňa, výrub dreva sa na Slovensku uskutočňuje kontrolovane a plánovane na základe schválených Programov starostlivosti o les, čo je nový názov pre Lesohospodárske plány. „Tie sa však zameriavajú najmä na vyťažiteľnosť drevnej hmoty, teda na produkčnú činnosť a len veľmi okrajovo na plnenie aj ostatných funkcií lesa,“ vysvetľuje a priznáva, že v tomto nemáme dobre nastavené zákony. „Aj z uvedeného dôvodu som už opakovane predkladala návrh zákona, aby sa tieto činnosti – hospodárenie v lesoch – posudzovali v procese EIA (Proces posudzovania vplyvov na životné prostredie – pozn. PL.sk),“ pripomenula.

Čitateľ venoval pozornosť aj štatistike, konkrétne, či je realizovaná ťažba dreva ešte stále nižšia v porovnaní s celkovým bežným prírastkom s objemom dreva, ktorý každoročne v lesoch prirastie. Ako hovorí Zemanová, štatistike sa hovorí aj umenie hry s číslami. Podľa jej slov je to presne takto aj v prípade evidencie lesného pôdneho fondu a vyťaženého dreva na hospodárske účely. „Z pohľadu lesníkov sa deje všetko v súlade so zákonom a schválenými Programami starostlivosti o les,“ podotýka a jedným dychom dodáva, že „z pohľadu plnenia aj iných funkcií lesa, ako je len hodnota vyťaženého dreva, sa mi tiež spôsob a rozsah ťažby nepozdáva.“

Súčasnú koalíciu držia prešľapy

Na pretras sa dostala aj osoba premiéra Roberta Fica či vládneho trojlístka. Čitateľ Parlamentných listov citoval bývalého premiéra a prezidenta Českej republiky Václava Klausa, ktorý sa na adresu predsedu vlády Fica vyjadril pochvalne, konkrétne: „Roberta Fica považujem za racionálneho politika, ktorému ide o jeho krajinu. Slovensko ponúka dvadsaťpäť rokov po rozdelení úspešnejší príbeh.“ Čitateľ jedným dychom dodáva, že nie je premiérov zástanca, ale radšej on ako líder hnutia OĽaNO-NOVA Igor Matovič či Zemanovej šéf, europoslanec Richard Sulík.

Poslankyňa Zemanová vyjadruje nádej, že s odstupom času azda aj samotný čitateľ príde na to, že súčasnú koalíciu držia prešľapy a škandály z každej strany. „Je pre mňa smutné poznanie, že aj politická strana Most spadla do tohto bahna,“ konštatuje. Podľa jej názoru je líder SaS, ako aj celá strana pripravená prevziať zodpovednosť za chod krajiny a netají sa ambíciou, že by liberáli v najbližších voľbách chceli zostavovať vládu a Slovensko posunúť k lepšiemu životu. 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: du
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Krajniak: Od pondelka môžu firmy žiadať o štátnu pomoc

7:20 Krajniak: Od pondelka môžu firmy žiadať o štátnu pomoc

Podnikatelia z prevádzok uzavretých vládou pre nový koronavírus budú môcť podávať žiadosti o štátnu …