Je omyl myslieť si, že Európa je pre všetkých, tvrdí premiér Fico a spomína zlyhanie multikulturalizmu na starom kontinente. Na pomoc si vzal aj Zemana

6.1.2017 20:30

Antiimigračná rétorika slovenského premiéra Roberta Fica nie je nič nové. Za svoj odpor voči povinným kvótam si Slovensko vyslúžilo kritiku Bruselu a Smer pozastavenie členstva v Strane európskych socialistov (PES). V rozhovore pre Tablet.tv svoje názory znova zopakoval a vypožičal si na pomoc slová českého prezidenta Miloša Zemana.

Je omyl myslieť si, že Európa je pre všetkých, tvrdí premiér Fico a spomína zlyhanie multikulturalizmu na starom kontinente. Na pomoc si vzal aj Zemana
Foto: TASR
Popis: Robert Fico
Svojím vystúpením pred kamerami internetovej televízie sa premiér pochválil na sociálnej sieti. Na svojom facebookovom profile zdieľal krátky úryvok z prvej časti rozhovoru, v ktorom podľa sprievodného komentára hovoril o svojom zdraví, imigrantoch, médiách a aj o Trumpovi. 
 
„Je sviatok a dobrá príležitosť pripomenúť si, na akých základoch stojí Európa. Kresťanských,“ píše sa v statuse k videu. Robert Fico v rozhovore trvá na neústupnej antiimigračnej politike vlády, ktorú presadzuje od začiatku migračnej krízy. 
 
V úvode vyše dvojminútového záznamu premiér opakuje, že podľa neho „myšlienka multikultúrnej Európy absolútne zlyhala“. S týmto tvrdením súhlasí viacero ľudí v komentároch, ale nájde sa aj vlna kritiky. 
 
„Je veľký omyl sa domnievať, že sme v rámci Európy schopní vytvoriť priestor pre všetkých, pre všetky náboženstvá, pre všetky presvedčenia a ideologické prúdy, aké existujú. To jednoducho nejde,“ tvrdí Fico. Európa má podľa premiéra kresťanský základ a ten treba zachovať. Pritom pripomína takzvané no-go zóny, kam sa neodvažujú vstupovať policajti, ktoré vznikajú v Nemecku a ďalších krajinách západnej Európy. 
 
„Odmietam, ak nás niekto kritizuje kvôli tomu, že upozorňujeme na nebezpečenstvá, ktoré vyplývajú z toho, že sem nekontrolovane nasunuli státisíce ľudí iného vyznania. Nielenže sa mení identita. Kultúrna a náboženská identita Európy, ale vytvára to aj bezpečnostné riziká,“ varuje Fico. 
 
Premiér v rozhovore priznáva, že bude trochu menej politicky korektný, aby o týchto veciach mohol hovoriť, a odvoláva sa na prezidenta susednej Českej republiky Miloša Zemana. „Znova sa opriem o slová Miloša Zemana, aby to nebolo, že som si toto porovnanie vymyslel ja. My netvrdíme, že každý moslim je terorista, ale doposiaľ každý terorista bol moslim,“ povedal predseda vlády. 
 
Fico v závere krátkeho videa pripomína, že Slovensko si musí strážiť vlastnú národnú, kultúrnu a náboženskú identitu. „Veď predsa nie je v Ústave SR napísané, že Slovensko je založené na moslimských tradíciách. Predsa v Ústave SR je jasne napísané, že cyrilo-metodejské tradície sú základom Slovenska ako samostatného štátu,“ uviedol. 
 
Vláda je podľa Fica odhodlaná chrániť krajinu pred rizikom rôznych útokov. „Preto sme prijali filozofiu, že odmietame, aby nám niekto diktoval, že musíme na Slovensku niekoho prijímať,“ konštatuje premiér v závere zostrihu. 
 
 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Tomáš Pilz

Ďalšie články z rubriky

Nicholsonová: Danko sa pokúša postaviť do čela temných síl

11:30 Nicholsonová: Danko sa pokúša postaviť do čela temných síl

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) rozumie dôvodom, pre ktoré si študenti Gymnázia Jura Hronca v Brat…