Je kapitalizmus experiment, ktorý nevyšiel? Prečo je dnes populárne nadávať na trh? Aj na tieto otázky odpovedia dvaja ekonómovia. Za Slovensko Juraj Karpiš a za Českú republiku Tomáš Sedláček

30.7.2015 18:37

Kde sa stratil slušný kapitalizmus? Prečo práve táto téma? Moderátor Štefan Hríb sa v relácii Pod lampou vyjadril, že dve veci v ňom vyvolávajú smútok. Jednou z nich je tá, keď sa spochybňuje sloboda v ekonomike. Po roku 1989 sme nastúpili (vtedajšie Československo – pozn. redaktorky) na cestu slobody a slobodného trhu. Prečo vnímame pojem kapitalizmus skôr negatívne? Je to len experiment, ktorý nevyšiel? Aká je alternatíva? Existuje vôbec? Hosťami Štefana Hríba boli slovenský ekonóm Juraj Karpiš a český ekonóm Tomáš Sedláček.

Je kapitalizmus experiment, ktorý nevyšiel? Prečo je dnes populárne nadávať na trh? Aj na tieto otázky odpovedia dvaja ekonómovia. Za Slovensko Juraj Karpiš a za Českú republiku Tomáš Sedláček
Foto: ReproFoto: tyzden.sk
Popis: Sprava: Štefan Hríb, Juraj Karpiš a Tomáš Sedláček

Tomáš Sedláček sa zamýšľa nad tým, či slušný a čistý kapitalizmus vôbec niekedy v histórii ľudstva existoval. „V Českej republike sme kapitalizmus v čistej podobe nikdy nemali. Po revolúcii sme sa skôr snažili nasledovať kapitalizmus z USA,“ povedal.

Pravica verzus ľavica

Globálna hospodárska kríza, ktorej v súčasnosti čelí aj Európa, je podľa Sedláčka krízou pravicového myslenia. „Ľavica neprišla so žiadnym novým nápadom,“ pokračuje ekonóm. Ako príklad uviedol súčasnú vládu v Grécku, ktorú označil za kolaps ľavicového spôsobu riešenia ekonomiky.  

Ja si nepamätám, že by ľudia neboli svine, keď som bol malý

Juraj Karpiš sa na margo dehonestácie kapitalizmu vyjadril, že sa vždy pousmeje, keď niekto hovorí, že najväčším problémom dneška je kríza morálky. Nesúhlasí s tvrdením, že „ľudia sú dnes väčšie svine“ ako za čias socializmu a s ním spojeného systému plánovaného hospodárstva. „Ja si nepamätám, že by ľudia neboli svine, keď som bol malý. Veď vtedy sa strieľalo do ľudí, keď chceli preplávať Dunaj,“ povedal Karpiš. Podľa jeho názoru sa posúvame k manažovanej ekonomike. Zdôraznil, že na to, aby tento spôsob riadenia ekonomiky v praxi dobre fungoval, potrebujeme na rozhodujúce posty dosadiť tých správnych ľudí.

Celú diskusiu Štefana Hríba s jeho hosťami si môžete pozrieť TU

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Veronika Žilková
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO Pán Gorila. Takto nazval Beblavého liberál Klus

16:03 VIDEO Pán Gorila. Takto nazval Beblavého liberál Klus

V diskusnej relácii RTVS O päť minút 12 to si pred kamery sadli podpredseda strany Most-Híd Ábel Rav…