Jasné posolstvo z Česka: Do konca roka neprijmeme nikoho podľa kvót

29. 9. 2016 6:30

Česká republika sa do konca tohto roka nechystá prijať žiadnych utečencov na základe kvót Európskej únie. Pred odletom z Prahy do Berlína na rokovania s rezortným kolegom Thomasom de Maizierom to včera vyhlásil minister vnútra ČR Milan Chovanec, informovali české médiá. Praha podľa ministra nemieni umožniť vstup na územie ČR nikomu, kto tam nechce žiť a neprejde bezpečnostnou previerkou.

Jasné posolstvo z Česka: Do konca roka neprijmeme nikoho podľa kvót
Foto: Hans Štembera
Popis: Minister vnútra ČR Milan Chovanec (ČSSD)
reklama

 Brusel by konečne mal uznať, že systém kvót na prerozdelenie utečencov v rámci EÚ nefunguje a ani nemôže fungovať, naznačil Chovanec, ktorý zároveň netajil prekvapenie nad tým, že sa Európska komisia neustále pokúša o obnovenie tohto projektu.

Eurokomisár pre migráciu Dimitris Avramopulos dnes v Bruseli pripomenul, že stanovisko EK je jasné. Podľa neho uplatnenie európskeho práva nie je "fakultatívnym" právom, členské krajiny sú povinné vykonať rozhodnutia Rady EÚ, teda splniť záväzky vyplývajúce z prijatých záverov.

 Z Grécka do iných členských krajín Únie bolo k dnešnému dňu pre 4455 ľudí, z Talianska ďalších 1196. Brusel však pripravil kvóty na prerozdelenie celkove 160.000 ľudí, z viac ako 22.500, ktorých sa mali týkať rôzne presídľovacie programy, sa do krajín EÚ dostala iba menej ako polovica - 10.695 osôb

Predmetom dvojstranných česko-nemeckých rokovaní na úrovni ministrov vnútra bude problematika repatriácie utečencov z Nemecka, účasť Berlína na pripravovanom česko-saskom štábnom cvičení policajnej spolupráce, ale aj otázky ohľadom funkčnosti registračných centier, tzv. hotspotov, a neustáleho vysielania policajtov na posilnenie ochrany štátnych hraníc iných krajín Českom i ďalšími krajinami Vyšehradskej štvorky.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…