Jarjabek: Kedy sa vševedkovia z opozície a námestí na čele s občanom Andrejom z Popradu ospravedlnia za všetko to štvanie ľudí proti vláde?

1. 11. 2018 15:30

Z PROFILU Vyhrážal sa Fico Sulíkovi? Platí v našom štáte, čím väčší dlh, tým menší záujem štátu? Ako chápať prezidentove slová a čo v prípade, ak pravda o vražde vyjde najavo? Aj na takéto otázky odpovedal poslanec za Smer Dušan Jarjabek.

Jarjabek: Kedy sa vševedkovia z opozície a námestí na čele s občanom Andrejom z Popradu ospravedlnia za všetko to štvanie ľudí proti vláde?
Foto: TASR
Popis: Dušan Jarjabek
reklama

V úvode sa istý Malaga Dušana Jarjabka spýtal,  či sa Robert Fico v diskusnej relácii vyhrážal predsedovi SaS Richardovi Sulíkovi. „Nuž, neviem, čo povedal Fico Sulíkovi, ale obviniť trojnásobného premiéra bez dôkazov a verejne, v priamom tv-prenose, že je zlodej a pôjde do basy, božemôj, to je také Sulíkova úroveň. Teda najnižšia možná úroveň politika, čo je ale pravý obraz akurát šéfa SaS Sulíka, ktorému chvíľami azda treba pripomenúť, čo sa pre jeho ‚nevymáchanú papuľu‘ možno môže stať alebo sa stane,“ kriticky napísal Jarjabek.

Istú Soňu Horňákovú zaujímalo, či je pravda, že v rámci Smeru existujú dve silné skupiny, pričom jedna sa točí okolo premiéra Petra Pellegriniho a druhá okolo predsedu Smeru Roberta Fica. Pýta sa tak, či rozdelenie strany nie je na škodu a či to v konečnom dôsledku neoslabuje stranu.

„Ako sa hovorí, reči sa trúsia a chlieb sa je. Ibaže v politike, isteže, najmä pri chlebových témach vzniká názorová rôznosť. No takáto rôznosť myšlienok, teda spor o tom, čo treba a ako čo najlepšie pre ľudí urobiť, ešte neznamená nedohodu.  Práve naopak, aspoň v Smere-SD to platí, že názorovú rôznosť je nevyhnutné smerovať k chceniu sa dohodnúť, a to znamená porozumieť argumentom a uplatniť tie, ktoré dohodu umožnia. Teda nie súperenie o výhodnejšiu pozíciu, ale spor o silnejší argument, o lepšiu myšlienku. Toto stranu nemôže oslabovať, naopak – posilňuje ju to,“ ozrejmil.

Kauza Kuciak

V prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice a posune vo vyšetrovaní vraždy napísal iný percipient. Nahnevala ho informácia, že jeden zo zadržaných (Zoltán Adurskó) má niekoľkomiliónové daňové nedoplatky. „Kde bol daňový úrad, kde exekútor a pod., svojho času som sa omeškal o 321 eur a daňový úrad mi exekvoval túto sumu na mojom firemnom účte, aj keď som im napísal, telefonoval, že už je to dávno zaplatené, trvalo to tri dni, kým mi účet odblokovali. To platí v našom štáte, čím väčší dlh, tým menší záujem štátu? Samozrejme, chápem, že pravidlá sa musia dodržiavať, ale takto? Štát si zgustne na malých a veľké ryby si v pohode plávajú vo svojom krásnom rybníku ďalej, veľmi nespravodlivé, čo s tým mienite robiť,“ pýta sa.

Dušan Jarjabek  Zdroj: TASR

Dušan Jarjabek mu odpovedal, že si myslí to isté ako on, čo sa týka dodržiavania pravidiel. Nesúhlasí však s jeho tvrdením, že by si štát na niekom zgustol, pretože to urobí iba konkrétny byrokrat, ktorý si za isté ‚všimné‘ nevšimne veľkú rybu v rybníku. „Stáva sa. Hoci sme proti byrokracii  a jej prešľapoch všetci, a to aj štát. Ale proti byrokracii historicky akoby nebol alebo nemohlo byť víťaza – glotový rukáv vždy vie o tom svoje a svoje si aj vždy uplatňuje. Božemôj, čo s tým? Vie niekto? Možno to vyriešia roboty, no aj roboty nastavujú a programujú ľudia,“ konštatoval.

Interný dokument

Pred pár týždňami vyšiel na povrch aj interný dokument RTVS, ktorý vytvorila bývalá šéfka programového vysielania Petra Stano Maťašovská. Ten mal okrem iného zakazovať informovať o opozičných návrhoch v parlamente. Istého čitateľa tak zaujíma, či je nutné opäť vyvolávať hystériu a vytĺkať z témy politický kapitál, pretože následne bude každé riešenie daného problému neefektívne.

V tomto smerák s jeho tvrdeniami súhlasí, pretože dané skutočnosti nemôžu hrať do kariet hysterikom z opozície. „Pretože dámam typu Nicholsonová či Remišová a pánom okolo nich vždy ide iba o vytĺkanie politického kapitálu, o nič inšie, a to aj v oblasti, o ktorej  toho veľa nemôžu vedieť a ako sa ukázalo, ani nevedia. Najmä spomínané dámy by sa nemali správať ako kofy na trhu a tárať o tom, že rovno v parlamente budú stínať hlavu skúsenej profesionálke a vzdelanej novinárke, čo by nebolo nič inšie, ako hrubé a neprijateľné miešanie sa NR SR do právomoci, ktorá prislúcha iba generálnemu riaditeľovi RTVS, a to je personálna politika,“ vysvetlil.

Dodal, že daný dokument súčasný riaditeľ RTVS nepodpísal, napriek tomu sa k nemu vyjadril a mal voči nemu isté výhrady. „Ak teda chceme (musíme!) rešpektovať zákon, za ktorý som, mimochodom, ja osobne nehlasoval a považujem ho za zlý, tak áno, či chcem, alebo nechcem, musím ho dodržiavať ako každý z nás. To je celé.“

Rozpočet a dane v Bratislave

Začiatkom októbra tohto roku schválila vláda štátny rozpočet na nasledujúci rok a rovnako aj rozpočet verejnej správy do roku 2021. K tejto téme sa opozícia vyjadrila, že sme mohli mať vyrovnaný rozpočet, respektíve prebytok už v roku 2019, samozrejme, v prípade efektívneho hospodárenia. Istého Antonína preto zaujíma, či je daná informácia pravdivá a prečo prebytkový rozpočet navrhli až na rok 2020, keď budú voľby.

Poslanec Jarjabek konštatoval, že za čas, čo je v parlamente, mu prešlo cez ruky množstvo návrhov na štátny rozpočet, pričom každý z nich vyvolal diskusiu. „A to z dôvodu, že názory a záujmy diskutérov opozície a koalície sa, ako vždy, ak ide o peniaze, (o ktoré, ako vieme, vždy ide až v prvom rade), áno, líšia priam zásadne. Iné to nebude ani tohto roku. Štátny rozpočet vždy pripravujú skúsení odborníci a ja som ten posledný, kto by ich poučoval, ale položky pre oblasť kultúry a médií isto  budem sledovať prísne. Asi sa budú pretriasať najmä tie provokatívne opozičné otázky typu, že koalícia tohto roku ponúkla čisto politický návrh rozpočtu, a iba preto nie vyrovnaný, lebo, všakhej, voľby sú až o rok. A budú sa, naši opozičníci, tváriť a strápňovať ako vždy – teda ako studnice múdrosti, zato bez jediného solídneho argumentu, a teda plytké studnice múdrosti. Ale čo sa čudujeme, ak dnes v opozičnej politike stačí iba nadávať,“ pýta sa na záver.

Dušan Jarjabek  Zdroj: TASR

Ako by ste vyriešili problém "cezpoľných" v BA? Miestne dane, poplatky, parkovanie a podobne? Hlavne parkovanie, to je čisté zúfalstvo. Dokonca už aj v Lamači. Za posledné dva, tri roky tu pribudlo neskutočne veľa cezpoľných EČV, ktorí tu zväčša parkujú celý týždeň bez pohnutia,“ pýta sa iný čitateľ.

Smerák mu na otázku odpovedal, že nejde o problém iba Lamača, ale všetkých bratislavských mestských častí. A to z dôvodu, že áut mimobratislavských občanov pribúda. „Primátori aj starostovia sľubujú, že budú uprednostňovať domácich, ale až čas ukáže, či to bude stačiť. Navyše, je tu aj myšlienka, aby rodiny, ktoré majú dve a viac áut, platili za každé druhé, tretie či koľké parkovacie miesto. Ujme sa? Hovorí sa aj o výstavbe poschodových parkovísk, no ľudia sa boja, že ak ich postaví súkromník, a nie štát, občan sa nedoplatí, ak by ich chcel využívať. Osobne podporujem všetky spomínané riešenia, ale diskusiu, čo to koho bude stáť, by som úprimne privítal, lebo zaťažiť parkovanie neúnosnými cenami zásadne odmietam – parkovanie má byť výhodné (primerané?) pre obyčajných ľudí, nie pre obyčajných špekulantov,“ dodal.

Prezident Kiska

Voličov trápia aj slová prezidenta Kisku, keď buď neustále kydá hnoj na Slovensko, alebo hovorí o prevzatí moci. Počas brífingu, na ktorom povedal, že nebude ďalej kandidovať na post prezidenta v marcových voľbách, rovnako uviedol, že z politiky nechce odísť a rozmýšľa nad novým projektom. V istom rozhovore sa vyjadril, že chce ostať politicky aktívny a získať výkonnú moc. Toho istého pýtajúceho sa zaujíma, či má premiérske ambície a ako by ich mohol získať.

„Ako sa hovorí, pán Gašperák, prianie býva otcom myšlienky. No otázkou ostáva, či nejde iba o ružové sny človeka, pre ktorého môže skôr platiť, že má viacej ambície ako munície. Ale hovorí sa tiež – keby som tak mohol, ako chcem,“ konštatoval.

Iného občana zaujíma, či sa ľudia, ktorí môžu za odstúpenie Roberta Fica a Kaliňáka z ich postov po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, ospravedlnia dotyčným osobám a zo štvania ľudí proti vláde. Rovnako či sa prezident ospravedlní za svoje slová, že Slovensko je mafiánskym štátom.

„Udreli ste klinec po hlavičke. Kedy sa vševedkovia z opozície a námestí na čele s občanom Andrejom z Popradu ospravedlnia za všetko to štvanie ľudí proti vláde, ktorú sám ´prezident označil ako zodpovednú za vraždu´ novinára Kuciaka a jeho snúbenice a ´štát nazval mafiánskym´? Sám sa pýtam to isté, ale očakávam ospravedlnenie aj od mládežníckej úderky Andreja Kisku, ktorá pod heslom Za slušné Slovensko tiež výdatne ohlupovala ľudí akurát frázami a lžami z Prezidentského paláca a zo zaangažovaných médií, aby ich – ľudí na námestiach – nalákali,“ odpovedá.

Myslí si, že pri niektorých ľuďoch platí formulka, že čím horšie, tým lepšie. Na druhej strane ale tvrdí, že tu máme demokraciu a tak sa nespokojní občania môžu vybúriť, pretože na to majú právo. „Zároveň nech začnú chápať, že slušnosť musí byť prítomná vždy – aj na námestí v dave. Ospravedlnenie by bolo namieste. No nie vláde, tá ho nečaká, ani koalícii, tá už vôbec nie, ale polícii a vyšetrovateľom, čo ich prácu spolu s opozíciou aj sfanatizovaný dav na námestiach hrubo a bez dôkazov okydal, tak im, veru, ako aj ľuďom, ktorých je oproti filigránom hľadajúcich Slovensko slušné akurát podľa kiskovských kritérií, áno, je oveľa, oveľa viac, tak im to hlasné a úprimné prepáčte! – právom patrí. Dočkajú sa ho? Musia! A postupne každý na Slovensku. Lebo všetkým a každému z nás musí byť jasné, čo sa tu a prečo stalo, komu vražda vyhovovala, kto ju spáchal a kto za ňou stál,“ uviedol následne.

Dodal, že rovnako všetci vieme, aký bol motív vraždy. Konštatuje, že by na tieto skutočnosti neprišiel nikto bez toho, aby pri tom nepomohla polícia. „Tej sa, chvalabohu, uznania postupne dostáva už aj od aspoň niektorých poslancov parlamentnej opozície. Konečne!“

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: PH
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Domáce násilie počas koronakrízy rástlo. Následky týrania sú nielen na duši. Mozog traumatizovaných ľudí vyzerá inak, tvrdí psychologička Krasulová

23:59 Domáce násilie počas koronakrízy rástlo. Následky týrania sú nielen na duši. Mozog traumatizovaných ľudí vyzerá inak, tvrdí psychologička Krasulová

V čase koronakrízy sa významne zvýšil počet prípadov domáceho násilia, ktoré sa oznamovalo na Generá…