Jankovská a Harabin budú čeliť disciplinárnemu konaniu. Návrh podal Gál

21. 10. 2019 16:59

Minister spravodlivosti SR Gábor Gál (Most-Híd) podal v pondelok návrh na začatie disciplinárneho konania voči sudkyni Krajského súdu v Bratislave Monike Jankovskej a sudcovi Najvyššieho súdu SR Štefanovi Harabinovi. TASR o tom informovali z rezortu spravodlivosti.

Jankovská a Harabin budú čeliť disciplinárnemu konaniu. Návrh podal Gál
Foto: TASR/PL.sk
Popis: Na kombosnímke zľava Monika Jankovská, Gábor Gál a Štefan Harabin
reklama

Dôvodom podania návrhu na disciplinárne konanie voči Jankovskej je porušenie povinnosti sudcu spĺňať predpoklady sudcovskej spôsobilosti, a to po celý čas trvania funkcie sudcu.

"Minister spravodlivosti má za to, že predmetný disciplinárny návrh nie je v rozpore s prípadným trestným konaním. Prípadné trestné konanie by sa mohlo vzťahovať na iné skutky sudkyne," spresnilo Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR.

V prípade sudcu Harabina podal minister spravodlivosti návrh na disciplinárne konanie pre jeho aktívnu politickú činnosť, ktorá je v rozpore so zákonnou povinnosťou sudcu.

"Dnes som okrem kreovania novej legislatívy, ktorá účinnejšie pomôže v prípadoch, s ktorými je dnes justícia konfrontovaná a nemôže efektívne zakročiť, podal aj návrh na začatie disciplinárneho konania voči sudkyni Krajského súdu v Bratislave a bývalej štátnej tajomníčke JUDr. Monike Jankovskej. Rovnako som podal návrh na disciplinárne konanie voči sudcovi Najvyššieho súdu SR JUDr. Štefanovi Harabinovi a to pre jeho aktívnu politickú činnosť, ktorá je v rozpore so zákonnou povinnosťou sudcu," informoval rezortný šéf aj prostredníctvom sociálnej siete.

Podľa informácií Denníka N z údajnej komunikácie medzi Marianom Kočnerom a Monikou Jankovskou vyplýva, že mali spoločne ovplyvňovať sudcov, ktorí rozhodovali v kauzách zmeniek TV Markíza, kým boli iba civilným sporom.

Civilné konanie o zmenkách bolo prerušené po tom, ako boli Marian Kočner a Pavol Rusko obžalovaní z ich falšovania a marenia spravodlivosti. Jankovská však autenticitu tejto komunikácie odmieta.

Harabin oznámil začiatkom októbra, že je volebným lídrom politickej strany Vlasť. Na tlačovej konferencii neodpovedal na otázky novinárov k jeho zotrvávaniu vo funkcii sudcu.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…