Jadrové zbrane na Blízkom východe vlastnia vojnoví štváči, tvrdí iránsky minister zahraničných vecí

19.6.2018 12:05

Iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf tvrdí, že na Blízkom východe sa nachádza približne 80 jadrových hlavíc, pričom však žiadna z nich nepatrí Iránu.

Jadrové zbrane na Blízkom východe vlastnia vojnoví štváči, tvrdí iránsky minister zahraničných vecí
Foto: TASR
Popis: Iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf

Ako informovala agentúra Tasním, Zaríf vo svojom tweete napísal, že tieto jadrové hlavice patria "vojnovým štváčom, ktorí nahlas a neprestajne kričia o údajne existujúcich ambíciách Iránu" v oblasti vojenského jadrového programu. 

"Je načase začať hovoriť o skutočných hrozbách v regióne i mimo neho," uzavrel Zaríf.

Zarífov mikroblog na sociálnej sieti Twitter je zrejme reakciou na správu, ktorú v pondelok zverejnil Štokholmský medzinárodný ústav pre výskum mieru (SIPRI). 

Konštatuje sa v nej, že celkový počet jadrových zbraní vo vlastníctve deviatich známych jadrových mocností oproti vlaňajšku klesol zo 14.935 na 14.465 kusov. USA a Rusko napriek miernemu poklesu svojich zásob stále vlastnia takmer 92 percent všetkých jadrových zbraní sveta, tvrdí SIPRI vo svojej aktuálnej správe.

Podľa všeobecnej mienky vlastní jadrové zbrane deväť krajín; okrem USA a Ruska sú nimi Británia, Čína, Francúzsko, India, Izrael, Pakistan a Severná Kórea, uviedol štokholmský inštitút. SIPRI odhaduje, že Pakistan má 140-150 jadrových hlavíc, India 130-140 a Severná Kórea 10-12. 

Podľa Zarífa Izrael vlastní 80 jadrových hlavíc. Samotný Izrael nepotvrdzuje, ale ani nevyvracia správy o tom, že vlastní jadrové zbrane. Agentúra Tasním na margo tohto postoja napísala, že je to plne v súlade s izraelskou politikou "jadrovej nejednoznačnosti", čo znamená, že Izrael neprizná ani nepoprie vlastníctvo jadrových zbraní. 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Rajtár pred dnešným odvolacím súdom s Rybaničom: Celé to zorganizoval Kočnerov človek

0:00 Rajtár pred dnešným odvolacím súdom s Rybaničom: Celé to zorganizoval Kočnerov človek

ROZHOVOR Celá vec sa dostala ku Kočnerovmu známenu, ktorý je v Tatra banke zamestnaný ako šéf bezpeč…