Jadrová vojna by zničila ľudstvo. Dúfam, že to Trump vie. V USA máme plno iných problémov, varuje exprezident Jimmy Carter

13. 4. 2018 6:00

Jimmy Carter, 39. prezident Spojených štátov amerických, pripomenul svojmu nástupcovi Donaldovi Trumpovi niečo, čo mali pred Trumpom na mysli všetci šéfovia Bieleho domu. Ak si chce Trump počínať ako zodpovedný prezident, mal by na to myslieť vo vzťahu ku KĽDR, Rusku a Sýrii aj on. Na čo by teda nemal Trump zabúdať?

Jadrová vojna by zničila ľudstvo. Dúfam, že to Trump vie. V USA máme plno iných problémov, varuje exprezident Jimmy Carter
Foto: TASR
Popis: Bývalý americký prezident Jimmy Carter

Hlavnou úlohou prezidenta Spojených štátov je podľa Cartera vyhnúť sa konfliktu, ktorý by ohrozil celé ľudstvo. Túto pravdu mali na mysli všetci prezidenti USA minimálne od chvíle, keď bola vynájdená atómová bomba. V čase, keď narastá medzinárodné napätie okolo Severnej Kórey, Sýrie a Ruska, by na to mal myslieť aj Trump.

„Modlím sa, aby udržal našu krajinu v mieri,“ poznamenal Carter v rozhovore pre server Mail.com. Trump by podľa názoru 93-ročného exprezidenta nemal prispievať k ďalšej eskalácii napätia vo svete. „Dúfam, že si (Trump) uvedomuje to, čo som si uvedomoval ja aj všetci ostatní prezidenti, že by rozpútanie jadrovej vojny fatálne doľahlo na celé ľudstvo,“ uviedol Carter.

Donald J. Trump

Donald J. Trump. Zdroj: TASR

Svoje slová vyriekol v čase, keď Trump uvažuje o tom, že na sýrske vládne jednotky prezidenta Bašára Asada vypáli americké rakety, aby zareagoval na nedávny chemický útok v Sýrii, za ktorým môžu stáť práve vládne jednotky. Lenže tiež nemusia.

Carter je toho názoru, že Spojené štáty teraz musia riešiť veľa iných problémov. Za nebezpečné považuje to, že medzi Američanmi slabne kresťanská viera, rovnako ako viera v demokraciu ako najprijateľnejšieho z možných politických usporiadaní. Pritom kresťanské mravné hodnoty sú stále platné a Američania by sa o ne aj naďalej mali opierať.

Medzi Američanmi navyše slabne viera v demokratické inštitúcie a rastie nechuť k menšinám, otvárajú sa nožnice medzi najbohatšími a najchudobnejšími obyvateľmi USA.

Američania došli k názoru, že doterajší politici sklamali ich dôveru. Chceli v Bielom dome niekoho nového. Tak zvolili Trumpa. Podľa Cartera to síce nebola najšťastnejšia voľba a mnohí obyvatelia USA to dnes vidia, ale čo sa stalo, stalo sa. Možno politici konečne začnú riešiť problémy, ktoré Američanov viedli k zvoleniu Trumpa.

Samotný Trump azda pochopí, že je možné nájsť spoločnú reč aj s nepriateľmi, ako nás nabáda Biblia, aby človek miloval všetkých svojich blížnych vrátane svojich nepriateľov.

Celý text si môžete v angličtine prečítať TU.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mp
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Smerák Tomáš: Mám rešpekt k prezidentskému úradu, ale to ešte neznamená, že Čaputová je nedotknuteľná

17:29 Smerák Tomáš: Mám rešpekt k prezidentskému úradu, ale to ešte neznamená, že Čaputová je nedotknuteľná

Poslanec Národnej rady (NR) SR Erik Tomáš (Smer-SD) tvrdí, že politici majú právo vyjadriť sa k prez…