Izraelský akademik háji Donalda Trumpa: Úspešne napravuje, čo pred ním napáchali Obama s Bushom

29. 10. 2018 6:00

Izrael a Spojené štáty spája pevné partnerstvo. Nie je však tajomstvom, že za čias 44. prezidenta USA Baracka Obamu neboli vzťahy medzi týmito štátmi ideálne. Zato Obamovho nástupcu Donalda Trumpa si Izraelčania cenia. Akademik a bezpečnostný expert Dan Schueftan v rozhovore pre Reflex.cz zdôraznil, že Donald Trump robí veľa vecí dobre. A Európska únia sa podľa neho len hrá na veľmoc, žiadnou veľmocou nie je.

Izraelský akademik háji Donalda Trumpa: Úspešne napravuje, čo pred ním napáchali Obama s Bushom
Foto: ReproFoto: YouTube
Popis: Dan Schueftan
reklama

45. prezident USA často čelí kritike. Za to, ako sa správa k spojencom v NATO, za to, ako postupuje pri obchodných rokovaniach. V Izraeli si však Donalda Trumpa vážia. A vážia si aj Spojené štáty pod vedením Trumpa.

„Existencia nejakého svetového poriadku, hoci časovo obmedzeného, je nutná. Vďaka určitým pravidlám ľudstvo už po tri generácie nezažilo všeobecnú ničivú vojnu. Ale má to pár podmienok. Mala by tu byť moc, ktorá je schopná vynútiť si dodržiavanie takýchto pravidiel, to znamená odmeňovať ich podporovateľov a trestať narušiteľov. Takou mocnosťou by mala byť Amerika. Nie Rusko, nie Čína. Ďalšieho kandidáta na túto rolu nevidím. Európa nie je žiadnou svetovou veľmocou, aj keď si na to občas robí nárok. Z mnohých dôvodov nemá globálnu akcieschopnosť. Takže aby som odpovedal: po prvé, svetový poriadok existuje, po druhé, stojí za obranu,“ poznamenal Schueftan v rozhovore pre Reflex.cz.

Donald Trump podľa akademika koná impulzívne a ťažko sa odhaduje, čo vlastne urobí. „Nečitateľnosť je jeho slabou stránkou, ale silnou zbraňou,“ uviedol Schueftan s tým, že Trump síce nie je ideálny vodca, ale aspoň sa snaží napravovať veci, ktoré Obama pokazil. Trump sa snaží navrátiť Spojeným štátom nespochybniteľnú pozíciu prvej svetovej mocnosti.

Donald Trump

Donald Trump. Zdroj: TASR

„Vychádzam z predpokladu, že oslabenie Ameriky je pre svet veľmi zlé. Bush mladší vo výsledku tiež spôsobil, že sa Spojené štáty stali slabšími, ako boli predtým, lenže nemal to v pláne, bol to výsledok jeho chybných ťahov. Chybná bola predstava, že Amerika môže vojenskou silou nastoliť demokraciu v regiónoch, kde tento typ zriadenia nemá ani korene, ani tradíciu, ani podporu väčšiny obyvateľstva. To poškodilo obraz Ameriky ako zhmotnenia pozitívnej sily, príkladnej pre ostatných. Lenže potom prišiel Obama a použil metódu veľmi rozšírenú medzi ľavicovými politikmi: keď niečo nemôžem prekonať, tak to musím osedlať, vyhlásiť to za prejav pokroku. Stačí propagandisticky vymeniť znamienka z mínus na plus. Je Amerika slabšia a slabšia, stráca vo svete pozície a tiahne k úpadku? Potom práve tieto tendencie treba označiť za žiaduci cieľ. Obama úspešne dosahoval stanovené ciele, preto bolo jeho vládnutie vnímané ako reťazec nepretržitých úspechov. Že korunou tohto snaženia mohlo byť takmer úplné vymiznutie Spojených štátov z mapy politického vplyvu, to nebolo na prvý pohľad viditeľné,“ pokračoval analytik.

Spojené štáty boli najbohatšou krajinou na svete, ale dnes už to nie je pravda. Američania verili, že keď svoje peniaze vynaložia na to, aby boli Európa či Ázia stabilnými časťami sveta, pomôže to aj Američanom ako zdatným obchodníkom. A Trump teraz ako obchodník vidí, že niektoré časti sveta využívajú americké sily, ale neplatia za to zodpovedajúcu cenu. A chce to zmeniť.

Musí pritom riešiť ešte jeden problém. Americký sen je už dve storočia postavený na tom, že „každá ďalšia generácia Američanov bude žiť lepšie ako tá predchádzajúca“. Ale dnes sa táto predstava akosi zasekla, čo viedlo k poklesu chuti Američanov angažovať sa vo svete. Majú pocit, že sa v prvom rade musia postarať sami o seba.

Rozhovor nájdete na webe Reflex.cz.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO Fico: Bývam v ružinovskom byte, nie v kaštieli vo Vinosadoch

16:05 VIDEO Fico: Bývam v ružinovskom byte, nie v kaštieli vo Vinosadoch

Predseda Smeru-SD Robert Fico odmieta medializované informácie, že býva v kaštieli vo Vinosadoch pri…