Izrael zníži svoj príspevok pre OSN, príčinou je rezolúcia UNESCO o Jeruzaleme

3. 5. 2017 17:36

Príspevok Izraela pre OSN sa zníži o milión dolárov. Ide o dôsledok utorkového rozhodnutia výkonného výboru Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO), v ktorom sa uvádza, že Izrael je v Jeruzaleme okupačnou silou. Zníženie izraelského príspevku do pokladnice OSN oznámil dnes v Jeruzaleme na úvod zasadnutia svojej vlády izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

Izrael zníži svoj príspevok pre OSN, príčinou je rezolúcia UNESCO o Jeruzaleme
Foto: SITA
Popis: Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu kritizoval rezolúciu UNESCO ako absurdnú a vyhlásil, že "systematické obťažovanie" Izraela zo strany UNESCO "niečo stojí", čím avizoval zníženie príspevku pre OSN. Uviedol tiež, že Izrael sa nebude nečinne prizerať tomu, ako sa OSN snaží negovať izraelskú suverenitu nad Jeruzalemom.

Izrael vyhlásil Jeruzalem za svoje "nedeliteľné a večné" hlavné mesto v roku 1980 po anektovaní jeho východnej časti, čo však medzinárodné spoločenstvo neuznalo.

Výkonný výbor UNESCO v utorok schválil rezolúciu, ktorá vyhlasuje izraelskú suverenitu nad Jeruzalemom za "neplatnú". Dokument zároveň kritizuje výkopové práce vo východnom Jeruzaleme a na dvoch miestach v Predjordánsku, ako aj izraelskú blokádu pásma Gazy, kde vládne radikálne hnutie Hamas.

Rezolúciu odobrilo 22 krajín, proti návrhu boli USA, Nemecko, Taliansko a sedem ďalších členských štátov. Ďalších 23 krajín sa hlasovania zdržalo.

Izraelský denník Jediot achronot na svojej internetovej stránke informoval, že izraelské ministerstvo zahraničných vecí si dnes v súvislosti so schválením rezolúcie UNESCO predvolalo švédskeho veľvyslanca Carla Magnusa Nessera. Švédsko bolo totiž jedinou krajinou Európy, ktorá návrh tejto rezolúcie podporila.

V reakcii na postup UNESCO izraelská ministerka kultúry Miri Regevová oznámila, že navrhne uzavrieť úrad OSN v Jeruzaleme, ktorý tam pôsobí od tzv. šesťdňovej vojny v roku 1967 a jeho úlohou je monitorovať prímerie medzi Izraelom a šesticou arabských krajín. Vysvetlila, že Izrael nepotrebuje "prítomnosť pozorovateľov typu OSN".

Izraelský minister obrany Avigdor Lieberman vo svojej reakcii poukázal na to, že k hlasovaniu o návrhu rezolúcie na pôde UNESCO došlo v deň, keď Izrael slávil Deň nezávislosti.

Na rozdiel od izraelských reakcií palestínske ministerstvo zahraničných vecí označilo hlasovanie o rezolúcii za "víťazstvo medzinárodného práva".

Izraelom kritizovaná rezolúcia teraz pôjde na prerokovanie do plenárneho výkonného výboru, ktorý o danej záležitosti rozhodne v piatok, spresnil hovorca UNESCO.

Inkriminovaná rezolúcia, ktorú predložilo niekoľko arabských štátov, má však subtílnejšie znenie než vlaňajšie rozhodnutie UNESCO, ktoré sa zmieňovalo o niekoľkých lokalitách primárne pod ich islamskými názvami, pričom židovské názvoslovné ekvivalenty boli v prevažnej miere ignorované.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Opäť BLOKÁDA! Dopravcovia prosia o pochopenie a podporu. Kamionisti od utorka obnovujú štrajk

21:59 Opäť BLOKÁDA! Dopravcovia prosia o pochopenie a podporu. Kamionisti od utorka obnovujú štrajk

Únia autodopravcov Slovenska (UNAS) od utorka (28. 1.) od 8.00 h začína organizovať protestné zhroma…