Izrael sa nahneval. Toto mu spravili v OSN

17. 10. 2016 21:30

Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun sa dištancuje od textu rezolúcie Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO), ktorá kritizuje Izrael za spôsob spravovania posvätných miest a vykonávania vykopávok v okupovanom východnom Jeruzaleme a spochybňuje i spojitosť židovstva a Jeruzalema.

Izrael sa nahneval. Toto mu spravili v OSN
Foto: SITA
Popis: Bývalý generálny tajomník OSN Pan Ki-mun

Izraelská vláda na základe tohto rozhodnutia programovej komisie Výkonnej rady UNESCO minulý týždeň rozhodla o čiastočnom pozastavení spolupráce s UNESCO. Ako dnes informoval izraelský server Ynetnews, generálny tajomník OSN vo vyhlásení, ktoré v nedeľu zverejnila jeho tlačová služba, "potvrdzuje význam Starého mesta Jeruzalema a jeho múrov pre tri monoteistické náboženstvá a zdôrazňuje dôležitosť náboženských a historických väzieb židovského, moslimského a kresťanského ľudu k posvätnému miestu".

Pan vo svojom vyhlásení upozorňuje, že "spochybňovanie nepopierateľnej spojitosti s posvätnými miestami neposlúži veci mieru, bude len živnou pôdou pre násilie a radikalizáciu." Vyzval preto všetky zainteresované strany, aby vo vzťahu k Starému mestu Jeruzalema zachovali status quo. Podobne ako Pan sa od dokumentu UNESCO dištancovala - aj keď nepriamo - i generálna riaditeľka UNESCO Irina Bokovová, ktorá v reakcii na protestný list izraelskej političky Cipi Livniovej napísala, že "takéto rozhodnutia prijímajú členské štáty", nie ona sama ako riaditeľka.

Zdôraznila, že UNESCO stále koná v snahe bojovať s netoleranciou a súčasnými formami antisemitizmu, vrátane tých, ktorým ide o delegitimizáciu štátu Izrael. Vo svojom vyhlásení Bokovová zdôraznila, že "dedičstvo Jeruzalema je nedeliteľné a každá z komunít má právo na výslovné uznanie svojej histórie a vzťahu k mestu".

"Popierať, skrývať či vymazávať ktorúkoľvek z tradícií – židovskú, kresťanskú či moslimskú – oslabuje integritu miesta a ide priamo proti dôvodom, pre ktoré bolo zapísané na zoznam svetového dedičstva UNESCO," uviedla. Varovala tiež, že "ak sa tieto rozpory prenesú aj na pôdu UNESCO, organizácie  zasvätenej dialógu a mieru, zabránia nám pokračovať v našej misii."

Bokovovej vystúpenie už medzičasom kritizovali poprední palestínski predstavitelia. Minister zahraničných Palestínskej samosprávy Rijád Málikí vyhlásil, že Bokovová prekročila svoje právomoci a poddala sa izraelskej "zastrašovacej kampani". V podobnom duchu sa vyjadrilo aj hnutie Hamas.

Predseda výkonného výboru UNESCO Michael Worbs v piatkovom rozhovore pre izraelské médiá vyjadril ľútosť nad schválením rezolúcie. Podľa jeho názoru malo byť hlasovanie odložené, aby návrh mohol byť dôkladnejšie prediskutovaný.

Nemecko bolo jednou zo šiestich krajín, ktoré hlasovali proti rezolúcii. Ďalšími boli USA, Holandsko, Litva, Estónsko a Británia. Spomínané grémium UNESCO pri svojom hlasovaní podporilo návrh predložený viacerými arabskými štátmi, v ktorom sa spomína jeruzalemská Chrámová hora iba pod moslimským názvom Vznešená svätyňa. Ide pritom o citlivú záležitosť, keďže táto časť Jeruzalema je posvätná rovnako pre židov, ako aj moslimov (i kresťanov), a dlhodobo je zdrojom napätia vo vzťahoch medzi Izraelom a Palestínčanmi.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR

Ďalšie články z rubriky

Nekultúrna opozícia, konflikt na ulici a Čaputovej politické víťazstvo, hodnotí situáciu posledných dní publicista

12:09 Nekultúrna opozícia, konflikt na ulici a Čaputovej politické víťazstvo, hodnotí situáciu posledných dní publicista

Mobilizácia voličov prostredníctvom konfliktu medzi koalíciou PS-Spolu a ĽSNS pred eurovoľbami pomoh…