Izrael plánuje stavať v Predjordánsku vyše 2300 ďalších bytov

6. 8. 2019 18:55

Izraelská vláda povolila výstavbu viac ako 2300 nových bytov v židovských osadách v okupovanom Predjordánsku. Ide o jedno z ďalších takýchto povolení od nástupu amerického prezidenta Donalda Trumpa do úradu. Podľa agentúry AFP to v utorok oznámila ľudskoprávna organizácia Peace Now, bojujúca okrem iného proti rozširovaniu židovských osád.

Izrael plánuje stavať v Predjordánsku vyše 2300 ďalších bytov
Foto: TASR
Popis: Izraelské vlajky, ilustračné foto
reklama

Výbor izraelského ministerstva obrany, ktorý je zodpovedný za takéto projekty, plány na výstavbu 2304 bytov odobril na stretnutí v uplynulých dňoch. Podľa aktivistov je schvaľovanie ich výstavby v rôznych fázach. 

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu pred aprílovými parlamentnými voľbami sľúbil začiatok anektovania osídlení v Predjordánsku. Netanjahuovi sa však po voľbách nepodarilo vytvoriť vládnu koalíciu a v septembri bude musieť čeliť novým voľbám. 

Izrael okupuje západný breh rieky Jordán - Predjordánsko - a východný Jeruzalem od šesťdňovej vojny z roku 1967. Izraelské osady vybudované na tomto území sú medzinárodným spoločenstvom považované za ilegálne a ich rozširovanie, ako i budovanie ďalších je označované za hlavnú prekážku pre dosiahnutie mieru v tejto časti Blízkeho východu. Ide totiž o územie, ktoré by sa malo stať súčasťou palestínskeho štátu.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…