Izrael je štátom Židov a ním chce aj zostať. Maďarsko je štátom Maďarov, vyhlásil izraelský veľvyslanec v Budapešti

18.7.2018 15:30

Židia sa v Maďarsku cítia bezpečne, čo je vynikajúcim výsledkom tejto krajiny, vyhlásil v stredu pred nadchádzajúcou návštevou premiéra Viktora Orbána v židovskom štáte izraelský veľvyslanec v Budapešti Josi Amrani.

Izrael je štátom Židov a ním chce aj zostať. Maďarsko je štátom Maďarov, vyhlásil izraelský veľvyslanec v Budapešti
Foto: TASR
Popis: Benjamin Netanjahu a Viktor Orbán

Vo vzťahoch medzi Izraelom a Maďarskom došlo k vážnemu pokroku, povedal Amrani v rozhovore pre spravodajský server Origo.hu. Ambasádor zdôraznil, že ústrednú úlohu v tom zohráva dobrý vzťah Orbána s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom. "Rozvoju vzájomných vzťahov pomáha ich spoločné politické a filozofické zmýšľanie," dodal.

Veľvyslanec okrem iného konštatoval, že kroky Maďarska v boji proti antisemitizmu pozdvihli bilaterálne politické vzťahy na vyššiu úroveň. V hospodárskej oblasti má mimoriadny význam inovácia, a to nielen vo vzťahu Izraela k Maďarsku, ale aj ku krajinám Vyšehradskej štvorky (V4).

K otázke migrácie Amrani poznamenal, že Izrael má k nej jasné stanovisko: "Izrael je štátom Židov a ním chce aj zostať. Maďarsko je štátom Maďarov a, samozrejme, má právo rozhodnúť o tom, či si tento štatút chce zachovať aj v budúcnosti," konštatoval.

Veľvyslanec pripomenul, že v Maďarsku je najväčšia komunita židov v strednej Európe, ktorá žije čulým kultúrnym životom a v súčasnosti prežíva istú renesanciu. Ocenil proces obnovy synagóg a židovských cintorínov, ako aj skutočnosť, že maďarskí politici často hovoria o židovsko-kresťanskom kultúrnom dedičstve, čo podľa jeho slov Izrael vníma veľmi pozitívne.

Orbán sa na svojej prvej návšteve Izraela vo funkcii predsedu vlády, na ktorú odcestuje v stredu, má vo štvrtok stretnúť s premiérom Netanjahuom a prijme ho aj prezident Reuven Rivlin.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Bugár o prezidentských voľbách: Problémom je, že témy určujú novinári. Vyjadril sa aj k Šefčovičovi

15:50 Bugár o prezidentských voľbách: Problémom je, že témy určujú novinári. Vyjadril sa aj k Šefčovičovi

ROZHOVOR Od vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej ubehol takmer rok, počas ktorého sa udialo množ…