Izrael: Netanjahu a Ganc pokročili v rokovaniach o "núdzovej" vláde

29. 3. 2020 10:29

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu a jeho politický rival, nový predseda parlamentu Benny Ganc, dosiahli výrazný pokrok na rozhovoroch o veľkej koalícii. Šéf pravicovo-konzervatívneho Likudu Netanjahu a kandidát politického stredu Ganc rokovali dlhé hodiny až do noci, "aby vytvorili národnú núdzovú vládu, ktorá sa môže postarať o koronavírusovú krízu a ďalšie výzvy", oznámili obe strany v nedeľu. V priebehu dňa sa znova stretnú s cieľom podpísať dohodu, informuje agentúra DPA.

Izrael: Netanjahu a Ganc pokročili v rokovaniach o "núdzovej" vláde
Foto: TASR
Popis: Benny Ganc, poverený zostavením izraelskej vlády
reklama

Podľa izraelských médií plánujú "rotáciu" na poste premiéra – najskôr má na ňom na rok a pol zotrvať Netanjahu a v októbri budúceho roka by ho vystriedal Ganc.

Súčasťou dohody by mal byť aj prísľub, že Gancova strana podporí zákon, ktorý Netanjahuovi umožní následne pôsobiť vo funkcii vicepremiéra a ministra napriek obžalobe z korupcie.

O rozdelení ministerských postov obe strany stále rokujú.

Spor okolo postupu Ganca viedol vo štvrtok k rozpadu jeho centristickej koalície Modrá a Biela. Do budúcej vlády s Netanjahuovým Likudom a možnými ďalšími stranami by tak podľa správ mala vstúpiť len Gancova strana Nezlomný Izrael.

Izrael má od konca roku 2018 dočasnú vládu pod vedením Netanjahua. V krajine sa 2. marca konali tretie parlamentné voľby za jeden rok, znova však nepriniesli jasného víťaza.

Poverenie na zostavenie vlády dostal Ganc. Netanjahu s odvolaním sa na krízu okolo koronavírusu opakovane vyzval na "núdzovú" vládu jednoty.

Ganc doposiaľ odmietal veľkú koalíciu s Likudom, ak ho bude viesť Netanjahu, pretože ten je obvinený z korupcie v troch prípadoch.

Vo štvrtok však vo vystúpení v parlamente oznámil, že sa bude zasadzovať za vytvorenie takejto koalície.

„Toto nie je čas na spory a rozdelenie," vyhlásil v súvislosti so zdravotnou krízou. Kritici mu teraz vyčítajú, že porušil svoj ústredný predvolebný prísľub.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…