Islamský štát sa zmenšuje, chce stihnúť napáchať zla, koľko to pôjde. Útokov v Európe bude pribúdať

26. 3. 2016 11:38

Územie obsadené bojovníkmi Islamského štátu v Iraku a Sýrii sa postupne zmenšuje. Táto skutočnosť má negatívne dôsledky na morálku islamistov snažiacich sa udržať kalifát v jeho súčasných hraniciach. Islamský štát stihol stratiť už pätinu ním kontrolovaných území v Iraku a dokonca dve pätiny v Sýrii. Ústup islamistov na Blízkom východe by mohol znamenať ešte výraznejšiu aktivitu pri plánovaní útokov v Európe.

Islamský štát sa zmenšuje, chce stihnúť napáchať zla, koľko to pôjde. Útokov v Európe bude pribúdať
Foto: youtube
Popis: Boje proti IS pokračujú.
reklama

Zmenšené územie znamená menej obsadených ropných polí, pričom ťažba a následný nelegálny predaj „čierneho zlata“ je dôležitým zdrojom financovania aktivít Islamského štátu, informuje Denník N. Oponenti islamistov v súčasnosti obkľučujú dôležité centrá islamistov ako sýrsku Palmýru, kde čelia Asadovej armáde podporovanej ruskými náletmi na pozície islamistov, či iracký Mosul, kde vládne jednotky dostávajú spod kontroly islamistov stále viac dedín obklopujúcich tretie najväčšie iracké mesto.

Napriek tomu, že v pozemnej vojne islamisti nedosiahli výraznejší úspech už dlhšie, počas krátkeho obdobia sa im podarilo viacero krvavých teroristických útokov, ako boli tie posledné v Paríži, Istanbule či najnovšie v Bruseli. Ústup islamistov komentuje generál irackých protiteroristických jednotiek Abdul-Ghani al Assadi: „Oni už nebojujú. Už len kladú bomby do áut a utekajú preč. A keď ich obkľúčime, tak sa vzdajú alebo sa vmiešajú medzi civilistov. Odpočúvame ich a z odposluchov je zrejmé, že lídri prosia bojovníkov, aby bojovali. Tí ale odpovedajú, že už je to stratené. Odmietajú poslúchať príkazy a utekajú,” komentuje zhoršujúcu sa morálku v radoch bojovníkov Islamského štátu generál.

Islamský štát však stále ovláda rozsiahle územie, kde je schopné stále trénovať islamistov pre teroristické útoky, čo je pokračujúce nebezpečenstvo najmä pre európske krajiny. Islamisti týmito útokmi inšpirujú potenciálnych členov pre účasť na džiháde. Podobná taktika však môže byť dvojsečnou zbraňou. Denník N poukazuje na príklad „palestínskych a alžírskych teroristických skupín, ktoré v 70. a potom v 90. rokoch operovali v Európe a z dlhodobého hľadiska im to veľmi poškodilo, čo podľa všetkého hrozí aj Islamskému štátu.“ 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor:
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…