Islamský štát? To sa nikdy neskončí. Stámilióny dolárov, bunky v Európe, návrat domov. Zásadné slová novinárky

18. 3. 2019 6:00

Kto si myslí, že je vyhrané a že radikáli z Islamského štátu sú konečne porazení, mal by sa podľa novinárky Markéty Kutilovej zamyslieť ešte raz. Islamský štát nie je porazený na rôznych územiach. A predovšetkým, jeho ideológia žije ďalej v hlavách mnohých ľudí. Napríklad v mysliach manželiek teroristov, ktoré dnes síce mieria do utečeneckých táborov a vydávajú sa za obete, ale mnohé z nich boli v Islamskom štáte spokojné.

Islamský štát? To sa nikdy neskončí. Stámilióny dolárov, bunky v Európe, návrat domov. Zásadné slová novinárky
Foto: Lenka Klicperová
Popis: Vojnová novinárka Markéta Kutilová

Novinárka Markéta Kutilová sa dlhodobo venuje situácii na Blízkom východe. Sleduje predovšetkým tzv. Islamský štát. Hoci 45. prezident USA Trump tvrdí, že radikáli v Sýrii boli porazení, Američania splnili svoju povinnosť a môžu sa tak začať sťahovať z krajiny, spravodajkyňa v rozhovore pre server Info.cz vyvádza pána Bieleho domu z omylu.

„Bitka s Islamským štátom ako ideológiou a organizáciou bude trvať ešte dlhé roky... Islamský štát nie je mŕtvy ani geograficky. Prišiel o tie hlavné územia v Sýrii a v Iraku, odkiaľ generovali hlavný zdroj príjmov, ktorý mali vďaka rope a vďaka daniam od piatich miliónov ľudí, ktorí tam žili, ale dnes Islamský štát ovláda aj veľkú časť jednej provincie v Afganistane, ďalej sa k nemu hlási hnutie Boko Haram v Nigérii, ovláda určité územia na severe Líbye. Celkovo posilňuje svoju pozíciu v Ázii, v Indii, na Filipínach a svoje bunky má aj v Európe,“ opísala Kutilová.

Radikáli navyše zo svojho „štátu“ vyviezli stovky miliónov dolárov, ktoré sa cez Turecko dostali aj do Európy a do ďalších častí sveta a môžu slúžiť na regeneráciu dnes spiacich buniek islamských radikálov.

„V Sýrii aj v Iraku zostáva obrovské množstvo tzv. spiacich buniek, to znamená skupín, ktoré sa hlásia k odkazu Islamského štátu a budú ďalej útočiť... A hlavne z Islamského štátu teraz prišlo vyše 50-tisíc ľudí, ktorí majú v hlave ideológiu Islamského štátu, sú radikalizovaní. Je tam vyše 20-tisíc cudzincov,“ upozornila novinárka.

Medzi cudzincami nájdeme radikálov z Francúzska, z Veľkej Británie, z Nemecka aj zo severských krajín. V regióne zostáva veľa ich manželiek a detí, ktoré majú zahraničné pasy. Niektorým Európanom sa už podarilo vrátiť sa zo Sýrie domov. Títo ľudia môžu byť tiež zradikalizovaní. Aj preto mnoho krajín odmieta vziať z Blízkeho východu svojich spoluobčanov späť do vlasti.

„Pokiaľ ide o manželky džihádistov, tam je to ťažšie, lebo to sú skutočne ženy, ktoré vlastne nič nespáchali, nijaký trestný čin. Pripojili sa k teroristickej organizácii? Áno,“ položila si Kutilová sama otázku, na ktorú si vzápätí odpovedala. A pridala ešte pár ďalších otázok a odpovedí: „Majú radikálne myslenie? Áno. Hlásia sa k odkazu kalifátu? Áno. Schvaľujú masakre, ktoré Islamský štát páchal? Áno. Ale samy nevzali zbraň do ruky, nevraždili.“

Tieto ženy vraj často klamú, opisujú sa novinárom ako obete, lenže do Islamského štátu prišli v čase, keď už islamisti páchali zverstvá, takže ony veľmi dobre vedeli, ku komu sa pripájajú. Niektoré z nich boli potom členkami tajnej polície alebo dokonca riadili výrobu mín, ktoré zabíjali odporcov Islamského štátu. Tieto ženy chcú žiť podľa pravidiel Islamského štátu. Cítia sa ako kráľovné Islamského štátu.

„Samy tie manželky sa hlásia ďalej k odkazu Islamského štátu. Tí ľudia sú vlastne hrozne naštvaní, že sa to skončilo,“ podotkla novinárka. Tieto ženy sa vraj chcú vrátiť domov, pretože počítajú s tým, že v domovských krajinách dostanú lepšiu pomoc, lepšiu sociálnu podporu, ako by dostali v Sýrii.

Podľa Kutilovej toto všetko nemení nič na tom, že domovské krajiny by za svojich občanov mali prevziať zodpovednosť, pretože je nezmysel nechávať ich v utečeneckých táboroch na pleciach Kurdov, ktorí dnes tieto ženy a deti živia. „Bolo by skutočne nefér, aby sa k nim (ku Kurdom) svet obrátil chrbtom a povedal: Toto je váš problém. Pretože Islamský štát je medzinárodný problém,“ zdôraznila dáma. „Je to zodpovednosť z môjho pohľadu všetkých krajín, aby sa nejakým spôsobom postarali o tých svojich občanov a previezli ich domov na nejaké riadne súdne procesy,“ ponúkla jednu z ciest Kutilová. „Ja ten recept nemám, samozrejme, ja neviem, na to sú tu bezpečnostní experti,“ dodala jedným dychom.

Nakoniec venovala pár slov situácii v Afganistane. Hnutie Taliban je podľa nej porovnateľné s Islamským štátom, je to teroristická organizácia. „Je otázkou, či chceme vyjednávať s teroristami a či veríme tomu, že teroristická organizácia môže byť akoby ,polepšená‘,“ uviedla. Ľudia, ktorí sa k teroristickým organizáciám pridávajú, veľmi dobre vedia, čo tie organizácie robia, a v žiadnom prípade nie sú obeťami teroristov.

Celý rozhovor nájdete na webe Info.cz.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mp
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Matovič tvrdí, že to Fico vedel. Toto si myslia o obvinení šéfa Smeru opoziční lídri. A Danko

19:25 Matovič tvrdí, že to Fico vedel. Toto si myslia o obvinení šéfa Smeru opoziční lídri. A Danko

Robert Fico (Smer-SD) ako docent trestného práva vedel, že videom o Milanovi Mazurekovi sa dopúšťa t…