Islamskí radikáli sú rakovina, ktorá musí byť odstránená, tvrdí minister a stojí za ním aj premiér

20. 4. 2016 5:30

Od masakrov v Bruseli prešiel takmer mesiac, ale belgické bezpečnostné zložky neprestávajú byť v pohotovosti pre prípad opakovania krvavých teroristických útokov. Belgický premiér sa cez víkend znova zastal ministra vnútra a súhlasil s jeho dávnejším vyjadrením o tom, že významná časť moslimov sa po útokoch v Bruseli radovala a oslavovala v uliciach.

Islamskí radikáli sú rakovina, ktorá musí byť odstránená, tvrdí minister a stojí za ním aj premiér
Foto: SITA
Popis: Ľudia zranení výbuchmi na letisku Zaventem

Prívrženci terorizmu sú podľa ministra vnútra Jana Jambona rakovinou, ktorá musí byť odstránená. „Teroristov dokážeme vyhľadať a odstrániť zo spoločnosti, ale oni sú len vyrážka, pod ktorou sa ukrýva rakovina oveľa zložitejšia na liečenie,“ tvrdí šéf belgického rezortu vnútra. 

Premiér Charles Michel sa ministra vnútra v nedeľu zastal a potvrdil jeho slová o tom, že belgická vláda dokáže teroristov odstrániť zo spoločnosti, ale to sa podľa neho nedá jednoducho urobiť len tak zo dňa na deň.

Belgickí moslimovia

Belgičanom sa nepáčia výroky ministra vnútra Jana Jambona, ktorý ponúkol svoje kreslo krátko po krvavých masakroch z 22. marca, ale premiér jeho demisiu odmietol. Rovnako to bolo aj v prípade šéfa rezortu spravodlivosti Koena Geensa. Aj on ponúkol odchod z funkcie, ale podržal ho predseda vlády, ktorý stojí za oboma členmi svojho kabinetu.

Teroristické útoky na letisko a stanicu metra v Bruseli si 22. marca vyžiadali 32 mŕtvych a stovky zranených.

Po masakroch, ktoré otriasli nielen Belgickom, ale aj celou európskou spoločnosťou, sa zdvihla vlna kritiky namierená proti ministrovi vnútra za jeho výroky. Jan Jambon totiž uviedol, že značná časť moslimov žijúcich v Belgicku oslavovala a radovala sa, keď vyšli desivé správy o tom, čo islamskí radikáli spáchali v bruselskom letisku Zaventem a v stanici metra v blízkosti európskych inštitúcií.

Nemusí nič dokazovať

Belgický minister vnútra Jan Jambon z flámskej separatistickej strany N-VA čelí kritike nielen zo strany moslimov žijúcich v Belgicku. Obuli sa do neho aj poniektorí kolegovia ministri a nechýba ani kritika zo strany opozície. Všetci od šéfa rezortu vnútra svorne požadujú, keď už nie odstúpenie, tak aspoň dôkazy o pravdivosti jeho tvrdení alebo verejné ospravedlnenie.

Jambon však nemusí nič dokazovať ani sa nikomu ospravedlňovať, pretože existujú viaceré dôkazy o tom, že poniektorí moslimovia v Belgicku otvorene podporujú islamských radikálov. „Hádzali kamene a fľaše po policajtoch a novinároch počas zatýkania Salaha Abdeslama, a to je ten skutočný problém, že migranti z tretej či štvrtej generácie sa otvorene postavili proti našej spoločnosti a boli ochotní použiť násilie alebo ho legitimizovať,“ povedal belgický minister vnútra Jan Jambon.

Obdivujú teroristov

Neskrývanú radosť niektorých členov moslimskej komunity z toho, že radikáli povraždili desiatky ľudí, odsúdil aj premiér Charles Michel, ktorý tvrdenia jedného zo svojich ministrov označil za pravdivé. „Môžem potvrdiť, že sa objavilo aj schvaľovanie útokov,“ povedal predseda belgickej vlády. Michel však uviedol, že nechce generalizovať a jedným dychom dodal, že išlo len o malú časť moslimskej populácie, ktorá žije v Belgicku a schvaľuje teroristické útoky.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: top
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO Už je na mieste. Demolačný stroj dorazil k poškodenej bytovke v Prešove

17:56 VIDEO Už je na mieste. Demolačný stroj dorazil k poškodenej bytovke v Prešove

Demolačný stroj, pomocou ktorého sa budú realizovať búracie práce na výbuchom a požiarom poškodenej …