Islamské škôlky v Rakúsku vraj vychovávajú radikálov. Tvrdí profesor tureckého pôvodu, ktorý prišiel s alarmujúcou štúdiou

21.4.2017 9:44

V susednom Rakúsku fungujú podľa štúdie profesora Ednana Aslana islamské škôlky, ktoré pomáhajú vytvárať takzvanú paralelnú spoločnosť a údajne vychovávajú aj radikálov. Profesor Aslan, ktorý pôsobí na Viedenskej univerzite, varuje pred komplikáciami spojenými s islamskými škôlkami pod kontrolou fundamentalistov.

Islamské škôlky v Rakúsku vraj vychovávajú radikálov. Tvrdí profesor tureckého pôvodu, ktorý prišiel s alarmujúcou štúdiou
Foto: Hans Štembera
Popis: Viedenské islamské centrum
Profesor Ednan Aslan je Rakúšan tureckého pôvodu, ktorý vedie vedeckú skupinu pre výskum islamského náboženského vzdelávania na Viedenskej univerzite. Podľa jeho štúdie navštevuje 150 islamských škôlok v Rakúsku približne 10 000 detí z moslimských rodín. V týchto predškolských zariadeniach sa deti učia o Koráne, podobne ako kresťanské deti o Biblii, ale existujú aj škôlky sponzorované islamskými fundamentalistami, ktoré môžu podľa Aslana vychovávať radikálov.
 
Podľa profesorovej štúdie až štvrtina rakúskych škôlok určených pre moslimské deti vedie svojich zverencov k radikálnemu výkladu Koránu. Ide údajne práve o tie škôlky, ktoré dotujú napríklad salafisti a ďalšie hnutia vyznávajúce mimoriadne konzervatívnu až radikálnu odnož islamu. 
 
„Rodičia posielajú svoje deti tam (do moslimských škôlok), aby sa ubezpečili, že sú v moslimskom prostredí, a naučili sa pár súr (veršov z Koránu), ale neuvedomujú si, že ich odrezávajú od multikultúrnej spoločnosti,“ povedal Ednan Aslan pre AFP. 
 
Na štúdii z minulého roka si podľa rakúskej verzie portálu Local urobili politické body krajne pravicové zoskupenia, ako je napríklad rakúska antiimigračná Slobodná strana Rakúska. Závery štúdie profesora Aslana aj metodológiu, ktorou k nim prišiel, viacerí odborníci spochybňujú.
 
Magazín Biber poslal svoju reportérku v moslimskom odeve, aby išla hľadať miesto pre deti v moslimských škôlkach na rôznych miestach v Rakúsku. V štrnástich zariadeniach sa vraj nepotvrdili tvrdenia profesora Aslana o tom, že časť týchto škôlok pod vplyvom moslimských organizácií alebo hnutí vychováva malých islamských radikálov. 
 
Celý text v angličtine nájdete TU
 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: top
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Smeráci si nemôžu dovoliť nezávislú políciu. Hrozí im zhabanie majetkov, preto tam chcú zabetónovať svojich, spustil Matovič

14:35 Smeráci si nemôžu dovoliť nezávislú políciu. Hrozí im zhabanie majetkov, preto tam chcú zabetónovať svojich, spustil Matovič

Pri voľbe nového policajného prezidenta sa podľa lídra hnutia OĽaNO Igora Matoviča nič nezmení a "st…