Islamisti sa chvália „kresťanskou zradkyňou“. Al-Káida sa so švajčiarskou rádovou sestrou nemaznala

29. 1. 2016 20:10

Vo švungu nie sú len militanti z Islamského štátu, ale aj teroristi z al-Káidy. Svedčí o tom nedávne unesenie švajčiarskej rádovej sestry. Zahalený radikál vo videu ženu otituloval ako „kresťanskú zradkyňu“.

Islamisti sa chvália „kresťanskou zradkyňou“. Al-Káida sa so švajčiarskou rádovou sestrou nemaznala
Foto: zdroj: Daily Mail
Popis: Rádová sestra Beatrice Stocklyová.
reklama

Byť božím služobníkom v dnešných časoch je naozaj ťažký chlebíček. Toto tvrdenie dvakrát tak platí v krajinách, kde vám hrozí únos islamistickými militantmi. Túto nelichotivú situáciu si na vlastnej koži vyskúšala (do konca už druhýkrát, prvý raz sa stala obeťou únosu v roku 2012) rádová sestra zo Švajčiarska Beatrice Stocklyovú. Tej sa radikáli z teroristickej skupiny al-Káida zmocnili v africkom Mali.

Video zhotovené al-Káidou. Zdroj: Daily Mail

Kresťanská zradkyňa

Osemminútové video tvoria hlavne dve časti. V tej prvej vidíme člena teroristickej skupiny so zahalenou tvárou, ktorý prezrádza, že práve al-Káida môže za únos sestry Stoklyovej. „My, al-Káida, v islamskom Maghrebe, v tejto saharskej oblasti, vyhlasujeme, že sme zodpovední za únos kresťanskej zradkyne Beatrice Stocklyovej, ktorá svojou prácou odviedla mnohých z košiara islamu tým, že ich nalákala na odrobinky svetského života,“ hovorí po anglicky zahalený terorista. V druhej časti sa objaví už samotná rádová sestra, ktorá je, okrem tváre, celá zahalená v hijabe.

Stocklyová pôsobila v meste Timbukt. To, že ju v tomto regióne uniesli, svedčí údajne aj o zhoršujúcej sa bezpečnostnej situácii na tomto území. Práve zverejnením videa a vyhlásením v ňom skupina prvý raz priznala, že stojí za únosom. Video údajne natočili 19. januára, no žiadne relevantné dôkazy o podložení tohto dohadu neexistujú.

Militanti vo videonahrávke žiadajú za prepustenie Stocklyovej oslobodenie svojich „bratov“, ktorých v Mali väznia za ich zločiny. Jedným z nich je aj Ahmed Mahdi Faki, ktorý sa pred Medzinárodným trestným súdom v Haagu zodpovedá za zdemolovanie desiatky historických pamiatok vrátane mauzóleí a mešity na území mesta Timbukt.

Susedia sa báli?

Rádovú sestru uniesli približne pred tromi týždňami, 8. januára, priamo z priestorov jej domu. Jeden zo svedkov, občan mesta Timbukt, tvrdí, že pred jej dom dorazili štyri autá a vystúpili z nich ozbrojení muži. Stopy v piesku ukazujú, že sa ozbrojenci vydali priamo do Stocklyovej obydlia.

Zahalený člen al-Káidy z videa.

„Jedno z vozidiel zaparkovalo priamo pred vchodom a z neho vyšla skupinka ozbrojených mužov, ktorí mali zo sebou ženu. Ďalšie tri autá zaistili toto územie z dostatočnej vzdialenosti,“ vyjadril sa na margo únosu svedok. „Ľudia spali, no susedia začuli akýsi zvuk, kričiacu ženu. Žiadny z občanov ale nezalarmoval bezpečnostné jednotky,“ opisuje osudnú noc mestský kancelár z Timbuktu Bilal Mahamane Traore.

K incidentu sa vyjadril aj armádny hovorca Souleymane Maiga: „Domnievame sa, že túto európsku ženu uniesli približne o 3.30 hodine ráno. Susedia zalarmovali bezpečnostné jednotky až okolo šiestej hodiny.“ O problematike informoval zahraničný portál Daily Mail.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: pk
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…