Islam je veľké zlo. Známy ateista Dawkins sa obúva do jedného z najväčších náboženstiev a hovorí: Kresťanstvo môže byť hrádzou proti niečomu horšiemu

18.1.2016 11:00

Na sociálnych sieťach sa šíri text známeho ateistu a evolučného biológa Richarda Dawkinsa, v ktorom známy vedec priznáva, že kresťanstvo môže byť hrádzou proti zvráteným formám náboženstva. Kritikou voči islamu pritom Dawkins nešetrí.

Islam je veľké zlo. Známy ateista Dawkins sa obúva do jedného z najväčších náboženstiev a hovorí: Kresťanstvo môže byť hrádzou proti niečomu horšiemu
Foto: ReproFoto: facebook
Popis: Richard Dawkins, britský zoológ, etológ, evolučný biológ a propagátor ateizmu

„Pokiaľ viem, neexistujú kresťania, ktorí vyhadzujú do vzduchu budovy. Nepoznám žiadnych kresťanských samovražedných atentátnikov. Neviem ani o žiadnej veľkej kresťanskej denominácii, ktorá verí, že trestom za opustenie viery by mala byť smrť. Mám zmiešané pocity z úpadku kresťanstva, lebo kresťanstvo môže byť hrádzou proti niečomu horšiemu.“

Dawkins

Zdroj: Facebook

Napriek tomu, že tento vírusovo zdieľaný text pochádza z roku 2010, udalosti posledného roka mu na Facebooku a Twitteri vdýchli nový život, pričom v ateistických skupinách Dawkinsove výroky vyvolali diskusie o výhodách kresťanstva v moderných spoločnostiach.

Dawkins samotný pritom nie je žiadnym milovníkom kresťanstva. V roku 2012 rozhorčil evolučný biológ nielen kresťanov, keď vo svojom vyjadrení k škandálu zneužívania malých detí niektorými príslušníkmi katolíckej cirkvi konštatoval, že „napriek tomu, že sexuálne zneužívanie muselo byť niečím strašným, pravdepodobne spôsobilo dieťaťu z dlhodobého hľadiska menšiu psychologickú škodu než katolícka výchova“.

Choďte do čerta

Začína byť však zrejmé, že britský vedec si našiel väčšieho nepriateľa. V októbri sa odviazal v známom americkom programe Billa Mahera, keď sa na adresu niektorých moslimských praktík vyjadril slovami: „Choďte do čerta s vašou kultúrou!“ Dawkinsovi sa napríklad nepáči, že ženy musia nosiť burky.

Podľa vedca je radikálne náboženstvo akousi voľnou vstupenkou k prejavom teroru. Vzniká tak predstava, že moslimovia praktizujúci radikálny islam sú určitým chráneným druhom a kritika ich praktík sa považuje za rasizmus.

Dawkins tvrdí, že musí existovať nejaký absolútny objektívny štandard v oblasti ľudských práv a nemožno robiť žiadne ústupky voči jeho porušovaniu len preto, že to nazývame kultúrou. „Ak vaša kultúra umožňuje bitie žien a znásilnenie v manželstve, do čerta s vašou kultúrou,“ uviedol.

Islam je najväčšie svetové zlo

Už v júli sa Dawkins zviditeľnil tvrdením, že islam potrebuje feministickú revolúciu. Reagoval tak na postavenie žien v islame, stereotypy a obmedzenia, ktoré sa ich týkajú napríklad v obliekaní. Dawkins poukázal aj na manželstvo maloletých, násilnosti a zaujatosť voči ženám v niektorých moslimských krajinách.

Dawkins o islame a kresťanstve (české titulky)

Dawkins bol profesorom zoológie na Oxfordskej univerzite. Je autorom ocenených kníh a nositeľom mnohých významných vedeckých vyznamenaní. Od roku 1996 pôsobil ako viceprezident Britskej humanistickej asociácie, v tom istom roku mu udelili aj čestný titul Humanista roka. Slávnym je však najmä pre jeho ateizmus a vyhranené protináboženské postoje.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: ste
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Traja aktivisti nemôžu najsilnejšej strane diktovať, kto má byť minister vnútra! To budú medvede vyberať, kto má viesť rezort životného prostredia? Pýta sa Fico

19:45 Traja aktivisti nemôžu najsilnejšej strane diktovať, kto má byť minister vnútra! To budú medvede vyberať, kto má viesť rezort životného prostredia? Pýta sa Fico

Strana Smer-SD nie je na jedno použitie. Prekonala mnoho krízových situácií, ale vždy sa vrátila nas…