Irán je stále ochotný viesť jadrové rozhovory, ak USA zrušia sankcie, tvrdí Rúhání

4. 12. 2019 11:01

Iránsky prezident Hasan Rúhání v stredu oznámil, že Irán je stále ochotný viesť jadrové rozhovory s Washingtonom pod podmienkou, že Spojené štáty najprv zrušia "neoprávnené" sankcie. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Irán je stále ochotný viesť jadrové rozhovory, ak USA zrušia sankcie, tvrdí Rúhání
Foto: TASR
Popis: Hasan Rúhání

"Ak budú ochotní zrušiť sankcie, sme pripravení na rozhovory a rokovania, dokonca aj na úrovni hláv štátov skupiny 5 plus 1," povedal Rúhání v prejave odvysielanom naživo v štátnej televízii. Myslel tým päť stálych členov Bezpečnostnej rady OSN (Čínu, Francúzsko, Rusko, Britániu a USA) a Nemecko.

Rúhání už dlho požaduje zrušenie amerických sankcií ako podmienku návratu Iránu k rozhovorom o jeho jadrovom programe, pod záštitou spomínaných šiestich svetových veľmocí, ktoré dosiahli v roku 2015 historickú jadrovú dohodu s Teheránom. Tá má formálne názov Spoločný komplexný akčný plán (JCPOA).

"Sme pod sankciami. Táto situácia... trvá kvôli sionistom a spiatočníkovi v regióne," dodal iránsky prezident, čím narážal na Izrael a Saudskú Arábiu.

"Táto situácia... je spôsobená krutým konaním Bieleho domu. Nemáme na výber, iba sa vzpierať a odolávať tým, čo na nás uvalili sankcie. Zároveň však nezatvárame dvere rokovaniam," zdôraznil Rúhání.

"Vravím ľudu Iránu, že kedykoľvek bude Amerika ochotná zrušiť a odložiť nesprávne, kruté, neoprávnené, chybné, teroristické sankcie, okamžite sa môžu stretnúť lídri skupiny štátov 5 plus 1 a budeme mať po probléme," vyhlásil Rúhání v prejave.

Historická jadrová dohoda z roku 2015 zaručovala Iránu uvoľnenie ekonomických sankcií výmenou za obmedzenie jeho jadrového programu.

Hrozí však stroskotanie jadrovej dohody, pretože vlani v máji prezident USA Donald Trump z dohody jednostranne odstúpil a znovu uvalil na Irán sankcie.

Dvanásť mesiacov po tom, ako sa USA stiahli z dohody, začal Irán porušovať svoje záväzky plynúce z tohto dokumentu, pretože dúfal, že získa ústupky a úľavy od krajín stále uznávajúcich túto dohodu.

Najnovšieho odklonu od dohody sa Irán dopustil minulý mesiac, keď inžinieri začali napúšťať plynný urán (fluorid uránový) do odstrediviek v podzemnom jadrovom zariadení Fordú južne od Teheránu.

Na základe dohody z roku 2015 medzi Teheránom a svetovými mocnosťami má zariadenie Fordú slúžiť výhradne na výskumné účely, najnovším krokom sa však stáva opäť "aktívnym jadrovým pracoviskom".

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO D1 má o vyše 14 kilometrov viac. Úsek Budimír - Bidovce otvorili pre motoristov

14:58 VIDEO D1 má o vyše 14 kilometrov viac. Úsek Budimír - Bidovce otvorili pre motoristov

Diaľničný úsek D1 pri Košiciach Budimír – Bidovce v dĺžke 14,4 kilometra začal slúžiť motoristom. V …