Imigrácia naopak. Mexičanov v USA ubúda, vracajú sa domov

20.11.2015 9:35

Zo Spojených štátov sa vracia domov viac Mexičanov, než tam prichádza. Zmenu dlhodobého trendu odhalila štúdia prestížneho washingtonského inštitútu Pew Research Center, o ktorej informovala stanica BBC.

Imigrácia naopak. Mexičanov v USA ubúda, vracajú sa domov
Foto: SITA
Popis: Mexickí školáci

Podľa štúdie medzi rokmi 2009 a 2014 odišlo z USA vyše milióna Mexičanov s rodinami. Títo mexickí občania žili istý čas v Spojených štátoch a vrátili sa do vlasti, a to aj s deťmi, ktoré sa im narodili v USA. Za rovnaké obdobie sa do Spojených štátov prisťahovalo okolo 870.000 mexických migrantov. V porovnaní s navrátilcami to predstavuje celkový úbytok 140.000 osôb.

Zmenu dlhodobého migračného trendu podľa expertov sčasti spôsobili problémy spojené s nerovnomerným oživovaním amerického hospodárstva. Viaceré ekonomické odvetvia, v ktorých sa spravidla zamestnávajú mexickí migranti, nezaznamenali rast už od recesie v roku 2009.

K zníženiu počtu Mexičanov prichádzajúcich do USA prispelo podľa Pew Research Center aj sprísnenie kontroly amerických hraníc, čo znížilo prílev nelegálnych migrantov do USA. Americké úrady tiež zvýšili počet deportácii prisťahovalcov, ktorí žili v USA bez potrebných dokumentov.
Vo väčšine prípadov sa Mexičania vracajú do vlasti dobrovoľne. Ako dôvody uvádzajú túžbu vrátiť sa domov k príbuzným alebo tiež pracovné príležitosti doma v Mexiku.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: SITA
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

FOTO Za život pochodoval 50-tisícový dav, prišli aj politici: Tu sú ich komentáre

19:05 FOTO Za život pochodoval 50-tisícový dav, prišli aj politici: Tu sú ich komentáre

Centrom Bratislavy v nedeľu pochodovalo približne 50.000 ľudí z celého Slovenska s cieľom verejne po…