Iba náhodný zhluk nehôd. Svedomie mám čisté, hovorí manažér železníc. Za rastúce obavy ľudí viní aj opozíciu

25. 9. 2018 6:00

Železniciam sa darí. „Máme väčšie tržby, viac cestujúcich, začali sme rozumnejšie investovať, máme jasnú stratégiu,“ hovorí Patrik Horný, podpredseda predstavenstva štátnej Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK). Robiť paniku z toho, že sa stávajú nehody, je podľa neho zbytočné a cestovanie vlakmi rovnako bezpečné ako kedykoľvek predtým. Nepriamu výčitku adresoval aj opozícii.

Iba náhodný zhluk nehôd. Svedomie mám čisté, hovorí manažér železníc. Za rastúce obavy ľudí viní aj opozíciu
Foto: TASR
Popis: Vpravo minister dopravy a výstavby SR Árpád Érsek a podpredseda predstavenstva a riaditeľ úseku ekonomiky a informačného manažmentu ZSSK Patrik Horný

"Z môjho pohľadu nastal zhluk nehôd, ktoré sa firma snažila riešiť,“ komentuje manažér železníc Horný udalosti prvých septembrových dní, kedy na železnici niekoľkokrát horeli alebo dymili lokomotívy, pri Leviciach sa rozpojil vlak a spadnuté vedenie pri Bratislave uväznilo cestujúcich na dlhé hodiny vo vlaku bez klimatizácie či vody.

Ako je však možné, že sa toľko nehôd nakopilo v priebehu len niekoľkých dní? Podľa Horného sa na takúto otázku nedá odpovedať jednou vetou. „Napríklad pri tom poslednom incidente nám neďaleko Šale vzbĺkla päťdesiatročná mašina, ktorá je taká stará ako ja. Tento incident môže mať úplne iné príčiny než iné incidenty,“ hovorí pre denník N

Vlak Železničnej spoločnosti Slovensko Zdroj: TASR

„Bezpečnosť cestujúcich, ale aj bezpečnosť našich zamestnancov je na prvom mieste. V minulosti sa vedenie ZSSK sústreďovalo skôr na plynulosť premávky a menej už na cestujúceho. To sme zmenili, takže svedomie mám čisté,“ prízvukuje.

Ľudia panikária. Na vine aj opozícia

Vlna negatívnych komentárov a kritiky, ktorá zasiahla železnice v posledných týždňoch, súvisí podľa neho s marketingovou kampaňou železníc. „Nie dlho pred týmito incidentmi sme šli von s bilboardmi, letákmi, hudobným klipom, propagovali sme nové vlaky, každý deň sme boli v novinách. Vystavili sme ZSSK väčšej pozornosti. Výsledkom však je, že keď sa niečo stane, tak sa stávame ľahším terčom,“ vysvetľuje. 

Fotogaléria: - Nehody ZSSK

Minister dopravy a výstavby SR Árpád Érsek
Predseda NR SR Andrej Danko dáva pokyn ministerovi...
Odtrhnutý rušeň pri Žarnovici
Požiar vlaku pri Šali
Požiar vlaku pri Šali
Požiar vlaku pri Šali

Horný zároveň nepriamo vyčíta opozičným politickým stranám, že kvôli ich tlačovkám v ľuďoch zbytočne rastú obavy. „Určite nám nepomáha, keď sa tejto témy chytajú opoziční poslanci. Výsledkom je, že v ľuďoch rastú obavy, čo si podľa mňa nepraje ani opozícia. Teraz vo štvrtok sa nám stalo, že na polhodinu zastal vlak a niektorí ľudia už začali panikáriť a pripravovať sa na únik. Predtým by im niečo také ani nenapadlo,“ uvádza príklad.

Vlaky dnes podľa neho nie sú štatisticky o nič nebezpečnejšie ako v minulosti. „Od začiatku tohto roka sme vypravili približne 400-tisíc vlakov, z toho je tri až päť prípadov, keď nám zadymila alebo horela lokomotíva. To je mizivé promile,“ prízvukuje. „Cestujúci musia vedieť, že sú v bezpečí rovnako, ako boli aj predtým,“ zhrnul.

 

 

 

 

 

 

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Dominik Földes
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Matovič tvrdí, že to Fico vedel. Toto si myslia o obvinení šéfa Smeru opoziční lídri. A Danko

19:25 Matovič tvrdí, že to Fico vedel. Toto si myslia o obvinení šéfa Smeru opoziční lídri. A Danko

Robert Fico (Smer-SD) ako docent trestného práva vedel, že videom o Milanovi Mazurekovi sa dopúšťa t…