IC vlaky budú zrejme späť v hre. Aké ďalšie zmeny na železniciach pre nás chystá nová vláda?

14. 4. 2016 9:15

Mnohé linky slovenských železníc sú dlhodobo stratové, napriek tomu má nová vláda vo svojich programových cieľoch stanovený sľub SNS znovu zaviesť IC vlaky na najfrekventovanejšej trase medzi Bratislavou a Košicami. Aké ďalšie zmeny nás v nasledujúcich štyroch rokoch na železniciach čakajú?

IC vlaky budú zrejme späť v hre. Aké ďalšie zmeny na železniciach pre nás chystá nová vláda?
Foto: SITA
Popis: Bratislavská Hlavná stanica
reklama

Cestovné poriadky sú dnes do značnej miery nezosúladené, informuje Denník N. Spomenutý je príklad zo Senca, kde jeden z prímestských autobusov prichádzal v momente, keď smerom do Bratislavy odchádzal osobný vlak. Cestujúci tak museli na ďalší vlak čakať viac než polhodinu. „Dôvod? Cestovné poriadky pre autobusy zostavujú úradníci v krajoch, grafikon pre vlaky vymýšľa štát. Pokiaľ však tretia Ficova vláda bude brať vážne sľuby, ktoré si napísala do programového vyhlásenia, v dohľadnom čase sa to zmení,“ informuje Denník N.

Zachované by malo byť na nasledujúce štyri roky aj bezplatné cestovanie pre „zraniteľné skupiny obyvateľstva“, uvádza programové vyhlásenie vlády, napriek tomu nedefinuje, o ktoré konkrétne skupiny obyvateľstva ide. Ficov Smer sa každopádne vzdal svojho zámeru prezentovaného na straníckom sneme v Nitre, rozšíriť bezplatné cestovanie o cesty prímestskými autobusmi, ktoré dovážajú ľudí k vlakom.

Zmeny v železničnej preprave by sa mali dotknúť aj trate medzi Bratislavou a Košicami, konkrétne by sa malo „prehodnotiť zrušenie vlakov Intercity“. Ficova vláda pritom od nového roka zrušila tento druh vlakov na trati z dôvodu, že neboli schopné konkurovať žltým vlakom súkromného prepravcu RegioJet. Na chod linky v prípade naplnenia bodu programového vyhlásenia bude musieť pravdepodobne prispievať štát.

Celý článok nájdete TU.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor:
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Pellegrini Krajniakovi: Šanta, Žilinka či Špirko ako generálny prokurátor? Na jednom z nich sa vieme zhodnúť

15:41 Pellegrini Krajniakovi: Šanta, Žilinka či Špirko ako generálny prokurátor? Na jednom z nich sa vieme zhodnúť

Vládna koalícia hnutí a strán OĽaNO, Sme rodina, SaS a Za ľudí sa dohodla, že nebude mať spoločného…