Hyenizmus a provokácia. Na rozlúčku s kňazom odsúdeným počas komunistického režimu poslal Fico bývalého komunistu. Je to megaurážka, soptí Galko

12. 1. 2016 12:45

Posledná rozlúčka s obľúbeným kňazom Antonom Srholcom, ktorý zomrel siedmeho januára, vyvolala aj vášne. Na nej sa totiž v rámci spomienkového obradu mal zúčastniť aj Vladimír Faič, predseda Zboru poradcov premiéra, ale aj absolvent Vysokej školy politickej ÚV KSČ. Je pritom známe, že Srholca počas bývalého režimu odsúdili na 12 rokov, z ktorých strávil vo väzení 10. Vyslanie Faiča na rozlúčku s ním poriadne rozčúlilo liberála Ľubomíra Galka (SaS).

Hyenizmus a provokácia. Na rozlúčku s kňazom odsúdeným počas komunistického režimu poslal Fico bývalého komunistu. Je to megaurážka, soptí Galko
Foto: SITA
Popis: Anton Srholec
reklama

Počas komunistického režimu chcel Srholec ilegálne prekročiť hranice, čo sa mu nepodarilo, a preto ho odsúdili za trestný čin pokusu o nepovolené prekročenie štátnych hraníc. Svoj trest si odpykával hlavne v uránových baniach v Jáchymove. Tento rok nás navždy opustil. Svoju sústrasť prejavil aj premiér Robert Fico, ktorý tak urobil aj v úvode svojej ďalšej tlačovky na tému migračnej krízy. Na dnešný spomienkový obrad však pôvodne poslal Faiča, čím Galka dokonale rozhorčil.

Boj voči komunistom vyhral

„Neuveriteľný smerácky hyenizmus a nechutná provokácia,“ oznámil na sociálnej sieti exminister obrany. Tak totiž nazval premiérov počin. Práve pre komunistov totiž Srholec 10 rokov zo svojho života doslova pretrpel v ťažkých podmienkach.

„Komunisti ho prenasledovali, komunisti ho uväznili, komunisti mu robili zo života peklo. Napriek tomu svoj boj voči nim vyhral a celý svoj život prežil so cťou a aj odišiel so cťou. Poslať komunistu Faiča na rozlúčku s otcom Antonom Srholcom pokladám za megaurážku jeho pamiatky,“ okomentoval situáciu Galko.

Spomienkový obrad sa koná dnes v kostole Blumentál v Bratislave. Predseda vlády naň chcel vyslať Faiča, ktorý mal zaňho položiť veniec. Samotný premiér zaslal blízkym a pozostalým sústrastný list, v ktorom vyjadruje svoju úctu a obdiv k pôsobeniu Antona Srholca. „Bol majákom pre všetkých, ktorí v mori beznádeje hľadali zem pod nohami, a jeho strastiplná cesta životom bola korunovaná dielom zapísaným natrvalo v celej slovenskej verejnosti,“ uvádza úryvok z listu Úrad vlády.

Kňaz Anton Srholec sa narodil 12. júna 1929 v Skalici. Zomrel 7. januára 2016.  Zomrel po 68 rokoch rehoľného života, z ktorých 45 bol kňazom. Podľahol onkologickému ochoreniu. V bratislavskom kostole sa konala zádušná bohoslužba, posledná rozlúčka a bohoslužba sa potom presunula do farského kostola v Skalici. Pochovali ho na skalickom cintoríne.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Radka Turoňová
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Haulík: Pellegrini nechce byť predsedom Smeru. Zrátal si, že potom by už nikdy nebol premiérom

23:59 Haulík: Pellegrini nechce byť predsedom Smeru. Zrátal si, že potom by už nikdy nebol premiérom

Pellegrini nemá záujem o funkciu predsedu Smeru. „Podľa mňa si to vyhodnotil skôr tak, že ak by sa …